Jak dbać o skórę naczynkową? Porady, które na pewno ci się przydadzą

Siemanko!

Kiedy czerwone pajączki wychodzą nie tylko zza szafy, lecz także na twoje policzki, to najwyższa pora coś z tym zrobić. Oczywiście mam tu na myśli popękane naczynka krwionośne, a nie robactwo. Jeżeli i wy musiałyście się zmierzyć z tym skórnym problemem lub wasza cera nadal zdradza cechy cery naczynkowej, to sprawdźcie, w jaki sposób im zaradzić i jak ją pielęgnować.

1. Nagłe zmiany temperatury nie są dla ciebie

Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur. Jeżeli masz taki rodzaj cery, to unikaj słońca, mrozów i silnych wiatrów. Nie opalaj się całymi dniami, zrezygnuj z lepienia bałwana w mroźne dni i siedź w domu, gdy za oknem hula wiatr. Skóra naczynkowa nie przepada również za tradycyjną sauną i długimi kąpielami w ciepłej wodzie.

2. Odpowiednie kosmetyki to podstawa

Dobór produktów do pielęgnacji tego typu cery jest bardzo ważny, jeśli chodzi o uregulowanie przepływu krwi oraz kurczenia i rozkurczania się naczyń krwionośnych. Używaj więc preparatów z arniką górską, wyciągiem z kasztanowca, miłorzębem japońskim, witaminami C, PP i K. Substancje te redukują zaczerwienienie, wzmacniają i uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych, zapobiegają pękaniu naczynek, są odpowiedzialne za prawidłowe krzepnięcie krwi i mają działanie przeciwzapalne.

3. Bądź delikatna dla swojej buzi

Pocieranie ręcznikiem, szorowanie w trakcie mycia, a nawet złuszczanie naskórka może okazać się opłakane w skutkach dla twojej cery. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jednorazowych ręczników papierowych do wycierania twarzy i peelingów enzymatycznych. Unikaj zaś myjek i rękawic do mycia skóry, gruboziarnistych peelingów oraz akcesoriów i substancji, które mogłyby mechanicznie podrażnić cerę naczynkową.

4. Używaj kremów z filtrem UV

Takie kosmetyki zabezpieczą skórę naczynkową przed fotostarzeniem, czyli przed powstawaniem zmarszczek i przebarwień. Ochronią także naczynia krwionośne przed nadmiernym kurczeniem i rozkurczaniem się. Najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie krem z filtrem SPF 50. Używaj go na około 30 minut przed wyjściem na słońce.

5. Makijaż mineralny będzie dla ciebie najlepszy

Niektóre tradycyjne kosmetyki mogą mieć na skórę naczynkową niekorzystny wpływ. Wychodzę z założenia, że najbezpieczniej jest stosować kosmetyki pochodzenia naturalnego, zwłaszcza wtedy, gdy mamy jakiś problem z cerą. Dlatego do makijażu używaj produktów mineralnych, których działanie jest łagodne i bezpieczne. Co ciekawe ich działanie polega łagodzeniu podrażnień, dają całkiem niezłe krycie i naturalne efekty.

6. Przyda ci się czerwona glinka i to, co masz w kuchni

Czerwona glinka delikatnie oczyszcza skórę, zapobiega nadmiernemu rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, usuwa nadmiar sebum, regeneruje, odżywia i ujędrnia skórę twarzy. Jeżeli czujesz, że glinka zbyt mocno ściąga i wysusza cerę, to dodaj do niej kilka kropel olejku lub kwasu hialuronowego. A co z kuchni przyda ci się do pielęgnacji skóry naczynkowej? Na cerę naczynkową najlepiej będą działać siemię lniane, jogurt naturalny, marchewka i olejek migdałowy. Maska przygotowana z takich produktów łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia.

7. Odpoczywaj, relaksuj i odprężaj się

Stres ma bardzo duży wpływ na kondycję naszej cery, może podrażniać naczynia krwionośne i wywoływać zaczerwienienie skóry. Na czym będzie poległ twój relaks? Zarezerwuj sobie kilkanaście minut każdego dnia, ułóż się wygodnie na łóżku, poczytaj książkę lub zrób ziołową herbatkę. Takie działania wkrótce powinny przynieść ci komfort fizyczny i psychiczny.

8. Odżywiaj się zdrowo

Na kurczliwość naczynek krwionośnych wpływ ma także to, co jesz i pijesz. Jeżeli zależy ci na pięknej cerze, to z jadłospisu usuń kawę, ostre przyprawy, gorące pokarmy i napoje energetyczne. Unikaj również alkoholu i papierosów. Do diety wprowadź zaś orzechy, pestki, sałatę, czerwoną paprykę, zieloną herbatę, awokado i pietruszkę. Te produkty są bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy C i K, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zapobiegają pękaniu naczynek.

9. Nie bój się lekarza

Jeżeli twój problem z naczynkami jest bardzo poważny, to umów się na wizytę. Lekarz przepisze odpowiednie leki i zaleci zabiegi. Do tych ostatnich zalicza się między innymi: laserowe zamykanie naczynek, elektrokoagulacja (zamykanie naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości), kriochirurgia i skleroterapia.

Jak wy, dziewczyny, radzicie sobie z czerwonymi pajączkami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *