Trądzik po trzydziestce – przyczyny i (moje) sposoby

Trądzik przestał być domeną nastolatków, niestety. Pryszcze, zaskórniki i krostki atakują także po trzydziestym roku życia. Trądzik dorosłych różni się rodzajem i lokalizacją zmian: zamiast zaskórników, wągrów i potówek pojawiają się krosty i twarde grudki podskórne, które podchodzą ropą i tworzą stan zapalny. Trądzik po trzydziestce występuje w okolicach brody i żuchwy oraz na plecach i dekolcie. W niektórych przypadkach trądzik pojawia się właśnie po trzydziestym roku życia. Za jego przyczyny uważa się między innymi hormony, stres, zanieczyszczenie środowiska i niezdrową dietę. Jakie inne przyczyny ma trądzik po trzydziestce i jakie są na niego sposoby?

Trądzik po trzydziestce – przyczyny

Hormony

Za główną przyczynę trądziku po trzydziestce uchodzi wzrost stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Poziom androgenów rośnie przed miesiączką, dlatego wtedy wykwitów i niedoskonałości jest najwięcej. Okres najlepszej kondycji skóry przypada na czas owulacji – wtedy poziom estrogenu i progesteronu osiąga najwyższe wartości. Później jej stan sukcesywnie się pogarsza.

Jeżeli już w okresie dojrzewania trądzik pojawiał się na Waszej skórze lub nasilał tylko przed miesiączką i w jej trakcie, to najprawdopodobniej ta skłonność będzie Wam towarzyszyła już zawsze. Jedyne, co Wam pozostaje, to staranna pielęgnacja skóry, a zwłaszcza jej nawilżanie. Ponadto możecie udać się do ginekologa, który przepisze Wam tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie poziomu hormonów.

Z kolei niefizjologiczny wzrost androgenów jest najczęściej spowodowany odstawieniem antykoncepcji hormonalnej lub stosowaniem niewłaściwie dobranej antykoncepcji.

Geny

Trądzik po trzydziestce może mieć podłoże genetyczne. Aby to potwierdzić, wystarczy zapytać rodziców i dziadków o ich doświadczenia.

Klimatyzacja

Jeżeli pracujecie w klimatyzowanym pomieszczeniu i nie macie dostępu do świeżego powietrza, Wasza skóra się wysusza, co prowokuje gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum. Jeżeli nie możecie zmienić otoczenia, zmodyfikujcie sposób codziennej pielęgnacji skóry. W tym celu co najmniej dwa razy dziennie oczyszczajcie ją łagodnym preparatem pozbawionym alkoholu i bardzo dokładnie nawilżajcie; wystarczy spożywać duże ilości wody i nakładać maski nawilżające.

Stres i niedobór snu

Życie w ciągłym stresie i chroniczny niedobór snu odbija się na skórze i objawia jej szarym lub sinym odcieniem, workami pod oczami i trądzikiem. Poprawa komfortu Waszego codziennego życia wpłynie pozytywnie na kondycję Waszej skóry.

Antykoncepcja hormonalna

Niewłaściwie dobrana antykoncepcja hormonalna lub jej przerwanie najczęściej skutkuje pogorszeniem się stanu cery i w konsekwencji trądzikiem. Zmiana tabletek powinna temu zapobiec.

Niezdrowy tryb życia

Niezdrowy tryb życia, na który składa się między innymi używanie dużej ilości alkoholu, palenie papierosów oraz spożywanie nieregularnych i źle skomponowanych posiłków, może drastycznie pogorszyć stan Waszej cery i wywołać trądzik. Wyeliminowanie z jadłospisu niezdrowego jedzenia, słodyczy oraz nadmiaru soli i ostrych przypraw, a także rzucenie papierosów i ograniczenie alkoholu powinny oczyścić skórę i z czasem przywrócić jej zdrowy wygląd.

Stosowanie kilku kosmetyków do makijażu

Kosmetyki kolorowe mają tłustą konsystencję i właściwości zapychające, ponieważ zawierają wiele dodatków chemicznych i sztucznych barwników. Jeżeli stosujemy ich wiele, narażamy się na alergie i trądzik. W razie trądziku i nadprodukcji sebum warto zrezygnować z pełnego makijażu na pewien czas.

Sposoby na trądzik po trzydziestce

Antybiotyki, witaminy i leki hormonalne

Jeżeli postać trądziku, na którą chorujecie, jest ostra, niezbędne może okazać się leczenie antybiotykami, witaminami PP (B3 i niacyna) i B12 lub lekami hormonalnymi.

Odpowiednie kosmetyki

Jeżeli trądzik przebiega łagodnie, radykalne leczenie nie będzie potrzebne. W takiej sytuacji wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki, po które sięgniecie, powinny zapobiegać rozwojowi bakterii w gruczołach łojowych i normalizować proces wydzielania sebum. Są wśród nich preparaty oczyszczające i przeciwdziałające nadmiernemu wysuszeniu skóry, to znaczy:

  • krem matujący i regulujący pracę gruczołów łojowych;
  • krem głęboko nawilżający (najlepiej przeznaczony do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień);
  • korektor z cynkiem do niedoskonałości;
  • łagodny tonik oczyszczający pozbawiony alkoholu.

Suplementy diety

Suplementy diety w postaci witamin, minerałów i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu na pewno poprawią kondycję skóry, o ile będą dopasowane do jej potrzeb. Aby to ustalić, powinnyście wykonać badania, które określą niedobory w organizmie.

Wyeliminowanie złych nawyków

Po pierwsze, odstawcie kosmetyki przeciwtrądzikowe dla nastolatków, jeżeli przestałyście nimi być. W dorosłym wieku nie są one dobrym rozwiązaniem i mogą jedynie pogorszyć stan cery. Zazwyczaj zawierają alkohol, który nadmiernie wysusza skórę. Po drugie, nigdy nie kładźcie się spać w makijażu i nie myjcie twarzy mydłem. Ponadto po każdym oczyszczeniu i umyciu twarzy wsmarujcie warstwę kremu. Co więcej, regularnie wykonujcie delikatny peeling i stosujcie kosmetyki na bazie cynku oraz kwasu salicylowego, mlekowego i glikolowego, a także nadtlenku benzoilu i siarki.

Jakie są Wasze sposoby na trądzik, kochane Trzydziestolatki+? Koniecznie się nimi podzielcie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *