Podczas gdy trądzik młodzieńczy objawia się wysypem małych krostek, to trądzik dorosłych zwykle występuje pod postacią głębszych grudek lub czerwonych guzków. Niezależnie od swojej formy, trądzik szpeci twarz, plecy lub/i klatkę piersiową, a co gorsza odbiera pewność siebie. Mężczyźni zwlekają z wizytą u dermatologa dłużej niż kobiety, dlatego kiedy ta wreszcie dojdzie do skutku, trądzik przeważnie jest w zaawansowanym stadium. Jakie są przyczyny i rodzaje trądziku mężczyzn? Na czym polega jego leczenie i jaki wpływ na trądzik mężczyzn ma golenie? Jeżeli jesteście ciekawe, co drzemie w Waszych mężach, ojcach, braciach i synach, czytajcie dalej!
Przyczyny trądziku u dorosłych mężczyzn
Trądzik mężczyzn, podobnie jak trądzik kobiet, może mieć różne przyczyny. Są to:
- hormony,
- przyjmowane leki,
- czynniki środowiskowe,
- stres,
- dieta,
- promienie UVA,
- uwarunkowania genetyczne.
Za główną przyczynę trądziku mężczyzn uważa się hormony. Problemy skórne zwykle rozpoczynają się już w wieku dojrzewania, ale równie dobrze mogą pojawić się później. Trądzik jest uwarunkowany aktywnością męskich hormonów płciowych, czyli produkowanych przez gonady androgenów (u mężczyzn znajdują się w jądrach). Działanie hormonów wzmaga pracę gruczołów łojowych, które reagują łojotokiem. Wpływ androgenów na występowanie trądziku jest szczególnie widoczny okresie dojrzewania, kiedy w organizmie szaleje burza hormonalna.
Testosteron to jeden z aktywnych męskich hormonów, który należy do androgenów. Pobudza on gruczoły łojowe do produkcji sebum, czego konsekwencją jest tłusta skóra, zaczopowanie ujść gruczołów oraz powstawanie zaskórników i ropnych krostek, które są wynikiem bakterii namnażających się w skumulowanym łoju.
Pojawienie się trądziku może być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, na przykład sterydów; to środki stosowane przez sportowców w celu szybkiego zwiększenia masy mięśniowej. Wśród źródeł trądziku u mężczyzn wymienia się także czynniki środowiskowe, stres, dietę i promienie UVA.
Problemy skórne mogą mieć podłoże genetyczne. Osób, których krewni mieli do czynienia z trądzikiem, częściej dotykają ciężkie postacie tej choroby.
Z kolei przyczyną mikrobiologiczną trądziku są bakterie Propionibacterium Acnes. Znajdują się w ujściach gruczołów łojowych, a swoją aktywnością doprowadzają do podrażnienia ścianek gruczołów i rogowacenia ich ujść. Właśnie z tego powodu higiena i właściwa pielęgnacja skóry mogą w istotny sposób poprawić wygląd naszej cery.
Rodzaje trądziku mężczyzn
Trądzik mężczyzn może występować pod postacią:
- trądziku zwykłego,
- trądziku młodzieńczego,
- trądziku hormonalnego,
- trądziku krostkowego,
- trądziku ropowiczego,
- trądziku skupionego,
- trądziku bliznowcowego,
- trądziku piorunującego.
- Trądzik zwykły objawia się występowaniem zaskórników oraz wykwitów grudkowych i grudkowo-krostkowych.
- Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się wysypem zaskórników i wykwitów grudkowych zlokalizowanych głównie na twarzy i plecach. Największe nasilenie osiąga w okresie pokwitania, a po kilku latach po prostu mija.
- Trądzik hormonalny jest następstwem zaburzeń hormonalnych, a co za tym idzie – nadprodukcji łoju. W przypadku nieznacznych zmian trądzik przechodzi w ciągu mniej więcej czterech lat od wystąpienia jego pierwszych objawów. Cięższe postacie trwają dłużej. Postawienie diagnozy może ułatwić wypadanie włosów, które jest możliwą konsekwencją wysokiego poziomu testosteronu (przerzedzeniu włosów na głowie często towarzyszy pojawienie się gęstszego zarostu na twarzy i ciele).
- Trądzik krostkowy objawia się przede wszystkim występowaniem krost.
- Trądzik ropowiczy poznacie po cystach ropnych, które mogą pozostawić po sobie szpecące blizny.
- Trądzik skupiony diagnozuje się na podstawie głębokich nacieków i torbieli ropnych, niekiedy zlewających się, a także licznych, bardzo dużych zaskórników. Efektem tej postaci trądziku mogą być przerosłe blizny.
- Trądzik bliznowcowy charakteryzuje się występowaniem bliznowców w okolicy wykwitów trądzikowych. Często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu. W niektórych przypadkach dotyczy wyłącznie okolicy karku.
- Trądzik piorunujący to bardzo ciężka postać trądziku pospolitego. Występuje rzadko i niemal wyłącznie u chłopców około 15. roku życia. Zmiany w okolicach łojotokowych przypominają objawy trądziku ropowiczego lub skupionego, ale są gorsze, ponieważ ulegają rozpadowi i podbiegnięciom krwawym. Mężczyźni dotknięci tą chorobą mają gorączkę i odczuwają bóle stawowe. W dodatku gdy wykwity się zagoją, pozostawiają po sobie szpecące blizny.
Leczenie trądziku mężczyzn
Trądzik mężczyzn może być leczony miejscowo, czyli za pomocą maści. Jeżeli taka kuracja nie przyniesie rezultatu, należy udać się do dermatologa, który powinien przepisać odpowiednie leki doustne (antybiotyki lub retinoidy). Leczenie zwykle jest długotrwale.
Z kolei na blizny i przebarwienia, które są następstwem nasilonych zmian trądzikowych, warto zastosować zabiegi z kwasem glikolowym, peelingi kwasem trójchlorooctowym lub laseroterapię, na przykład laserem frakcyjnym.
Golenie – jego wpływ na trądzik u mężczyzn
Golenie twarzy niesie za sobą ryzyko zakażenia skóry drobnoustrojami lub bakteriami. Powiedzcie swoim panom, aby golili się delikatnie i obowiązkowo z włosem – dzięki temu tego unikną. Z kolei po goleniu powinni posmarować skórę odpowiednim preparatem antybakteryjnym.
Maszynki jednorazowe nie bez powodu noszą taką nazwę – naprawdę należy je wyrzucać po każdym użyciu. Maszynki wielokrotnego użytku trzeba każdorazowo dezynfekować.
Drogie Panie! Jakie sposoby na trądzik mężczyzn mają Wasze brzydsze połowy? Podzielcie się Waszymi wspólnymi doświadczeniami w komentarzach!
Dodaj komentarz