Siniaki z pewnością nie wyglądają dobrze, zwłaszcza gdy lada dzień mamy ważną imprezę, na którą chcemy założyć odsłaniającą ciało sukienkę. Ostatnio stanęłam przed takim właśnie problemem i znalazłam kilka rozwiązań! Jesteście ciekawi, jak pozbyć się siniaków?
Zacznijmy może od tego, czym są siniaki i skąd się biorą.
SINIAK – to nic innego jak krwiak, czyli powstałe pod skórą skupisko płytek krwi. Siniaki powstają najczęściej w wyniku uderzenia lub silnego nacisku, kiedy pęka ściana naczynia krwionośnego i krew dostaje się do tkanki podskórnej. Proste, prawda?
Przyczyny powstawania siniaków
Tak, jak wspomniałam wyżej, najczęstsza przyczyna powstawania siniaków to uderzenie lub zbyt mocny nacisk. Nie dochodzi tutaj do przerwania skóry, wszystko dzieje się pod nią, więc nie można mówić np. o zranieniu. Krew pozostaje w tkankach podskórnych, w miejscu uderzenia.
Siniak z reguły znikają samoistnie po 7-14 dniach.
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy siniak może być oznaką problemów zdrowotnych – chodzi o te siniaki, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Co to może oznaczać?
Siniaki mogą być objawem schorzeń takich jak: hemofilia (niska krzepliwość krwi), białaczka, anemia, choroby nerek i wątroby. Ale nie ma co panikować – podatność na siniaki to nie zawsze choroba. Może się okazać, że po prostu mamy wrodzoną kruchość naczyń krwionośnych lub akurat jesteśmy w trakcie miesiączki (wówczas naczynia krwionośne też są osłabione).
Co jeszcze warto wiedzieć o siniakach? Wiem! Pytanie mojego dzieciństwa o to, dlaczego siniaki zmieniają kolor wraz z upływem czasu 😉
Dlaczego siniak zmienia kolor?
Każdy, kto choć raz w życiu nabił sobie siniaka, wie, że jego kolor zmienia się z każdym kolejnym dniem. Na początku jest czerwone, stopniowo staje się fioletowawy, zielonkawy, aż wreszcie żółknie i znika.
To wynika zmian, które zachodzą pod skórą, gdy organizm próbuje uporać się z krwią w tkankach podskórnych. Wraz z upływem czasu część hemoglobiny (odpowiedzialnej przecież za czerwony kolor) zostaje wchłonięta i siniak blednie. Zmiana koloru siniaka to zatem nic złego, a wręcz przeciwnie – oznaka gojenia.
Przyspieszenie gojenia siniaków
Czy da się przyspieszyć cały ten proces i sprawić, że siniak zniknie szybciej?
Sama się nad tym zastanawiałam, gdy nabiłam sobie siniaka na łydce, a za dwa dni miałam imprezę i musiałam założyć sukienkę przed kolano… Okazało się, że jest to możliwe, ale trzeba zacząć działać szybko.
Pierwsze, co trzeba zrobić (tuż po urazie!) to przyłożenie zimnego okładu, który zapobiegnie tworzeniu się siniaka lub przynajmniej sprawi, że będzie on mniejszy, a to już coś. Po 24 godzinach od urazu, gdy siniak jednak się pojawił, zimne okłady warto wymienić na ciepłe, które wspomogą samoistne wchłonięcie się sińca i zniknie on szybciej.
Najlepsze sposoby na pozbycie się siniaków
Okłady to jednak nie wszystko, co można zrobić, żeby pozbyć się siniaków. Sposobów na sińce jest znacznie więcej. Oto te najlepsze, które sama przetestowałam i mogę polecić.
- Maść heparynowa
Zdecydowanie najpopularniejszy sposób to oczywiście zastosowanie jakiegoś leku w formie maści. Najlepsze na siniaki są maści z heparyną, która usprawnia przepływ krwi i działa przeciwzakrzepowo. Posmarowanie siniaka taką maścią nie sprawi, że zniknie, ale z pewnością pomoże mu w szybszym wygojeniu się i zniknięciu. Przetestowane! - Kompres octowy
Pamiętam, że w dzieciństwie mama robiła mi okłady z wody i octu na każde moje stłuczenie, bo podobno świetnie radzi sobie z opuchlizną. Teraz okazało się, że kompres z octu to także doskonały patent na siniaki – wystarczy przyłożyć namoczoną takim octowym roztworem gazę do skóry i odczekać 10-15 minut. To również ma przyspieszać gojenie się siniaka. - Okład z liści kapusty
Z kolei okłady z kapusty to patent mojej babci, które stosowała namiętnie i w który nigdy nie wierzyłam. Zawsze wydawało mi się to dziwne, ale spróbować, kiedy sama potrzebowałam pilnie pozbyć się siniaka. I wiecie co? Pomogło. Liście kapusty są bogate w witaminę C, która zmniejsza krwotoki. Grunt to zmiażdżenie wcześniej liści kapusty tak, aby puściły nieco soku (ja robiłam to tłuczkiem do mięsa). Takimi liśćmi owijamy stłuczone miejsce, zabezpieczamy bandażem i idziemy spać. - Żel z arniki, nagietka lub kasztanowca
Bardzo fajny sposób na pozbycie się siniaków to również zastosowanie maści lub żeli na bazie ziół. Szczególnie pomocne są ekstrakty z arniki, nagietka i kasztanowca zwyczajnego, które zmniejszają obrzęki, przyspieszają regenerację, działają przeciwkrzepliwie i wspomagają wchłanianie krwiaków. Dostaniecie je w każdej aptece. - Okład z czosnkiem i oliwą
Ostatni pomysł to okład z czosnku i oliwy z oliwek. Ale uprzedzam – tego okładu nie wolno robić na siniaki, gdy mamy jakiekolwiek drobne uszkodzenie skóry! Jeśli to tylko siniak podskórny, weźmy 5 ząbków czosnku, do tego 2 łyżki oliwy, zblendujmy razem i nałóżmy na skórę na kwadrans.
Dodaj komentarz