Cześć!
W kosmetyce występuje mnóstwo substancji pochodzących wprost od Matki Natury. Jedną z nich jest dziegieć brzozowy stosowany w kosmetykach do skóry i włosów. Jakie ma właściwości, działanie i zastosowanie? Zapraszam do lektury mojego wpisu, z którego dowiesz się wszystkich informacji na temat tego naturalnego składnika.
Co to jest dziegieć brzozowy?
Dziegieć brzozowy jest nazywany smołą drzewną. Ma ciemny kolor, jest lepki i tłusty, a rozpoznasz go po mocnym i nieprzyjemnym zapachu. Pozyskuje się go w trakcie suchej destylacji drewna, kory, torfu lub węgla. Proces ten polega na podgrzewaniu materiału bez dopływu tlenu w temperaturze od 400 do 1000 Celsjusza.
Co zawiera dziegieć brzozowy?
Skład dziegciu brzozowego nie jest do końca poznany. Niemniej wiadomo, że te substancje, które udało się wyszczególnić, mają dobroczynny wpływ na skórę i włosy. A są to między innymi: betulina, fenol, substancje żywiczne i kwasy organiczne.
Czy dziegieć brzozowy jest toksyczny?
Jakiś czas temu udowodniono, że w dziegciu występują substancje rakotwórcze. Znajdują się one w dziegciu roślinnym i mineralnym, ale tylko tym, który jest słabo oczyszczony. Oznacza to, że przed zakupem kosmetyku z dziegciem należy czytać składy i wybierać produkty certyfikowane z naturalnym dziegciem brzozowym lub naturalnym ekstraktem dziegciowym.
Właściwości dziegciu brzozowego
Dziegieć ma właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Dziegieć:
- oczyszcza organizm z pasożytów i szkodliwych produktów przemiany materii;
- pomaga w leczeniu zaburzeń metabolizmu;
- korzystnie wpływa na skórę i pomaga w leczeniu jej chorób;
- oczyszcza i wygładza skórę;
- wspomaga leczenie trądziku;
- wzmacnia włosy i leczy łupież.
Dziegieć brzozowy – zastosowanie
Dziegieć był stosowany od bardzo dawna między innymi jako substancja ochronna przed owadami oraz zabezpieczenie lin, kół i skóry. Dziś dziegieć znajduje zastosowanie w produktach leczniczych i pielęgnacyjnych. Znajdziemy go między innymi w naturalnych szamponach, maskach i odżywkach.
Dodaj komentarz