Dlaczego rzęsy wypadają? Moje sposoby na wypadanie rzęs

Rzęsy, podobnie jak włosy, wypadają codziennie. O ile każdego dnia tracicie około 2-3 rzęs, nie macie najmniejszych powodów do obaw – to całkowicie naturalne. Jeżeli zauważycie, że rzęsy dosłownie sypią się Wam z oczu, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Nadmierne wypadanie rzęs może być objawem poważnych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy, choroby oczu, stany zapalne brzegów powiek, spojówek i mieszków włosowych czy łysienie plackowate. Utrata znacznej ilości rzęs równie może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, menopauzy, chemioterapii lub znacznych niedoborów witamin. Jeżeli w okolicach rzęs obserwujecie zmiany skórne, możliwe, że to nużeniec – pasożyt, który bytuje w mieszkach włosowych, rzęsach i porach. Wypadanie rzęs może być następstwem nieodpowiedniej pielęgnacji, która wynika na przykład z przedłużania rzęs w salonie lub częstego, a zwłaszcza nieumiejętnego stosowania zalotki. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, dlaczego jeszcze rzęsy wypadają i jakie są sposoby na wypadanie rzęs, ten wpis jest dla Was!

Dlaczego rzęsy wypadają?

Za najczęstsze przyczyny wypadania rzęs uważa się:

  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
    Kondycję rzęs może pogorszyć trudno zmywalny tusz, który wymaga od nas mocnego pocierania oka podczas demakijażu, zwłaszcza jeżeli używamy płynu do demakijażu o niedostatecznie tłustej formule. Z kolei przyczyną kruszenia się rzęs jest spanie w makijażu.
  • Stosowanie niektórych leków
  • Alergia (na kosmetyk albo soczewki kontaktowe)
  • Czynniki atmosferyczne
    Pogoda może mieć destrukcyjny wpływ na rzęsy. Czynniki takie jak mróz, słońce, wiatr lub gwałtowne wahania temperatur mogą drastycznie pogorszyć stan rzęs. Aby chronić je przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, należy dobrze je natłuszczać. W tym celu możecie używać specjalnej odżywki do rzęs lub delikatnej pomadki nawilżającej do ust. Przed aplikacją kosmetyku, musicie wykonać próbkę alergiczną na mniej wrażliwym fragmencie skóry.
  • Niedoczynność tarczycy
  • Infekcje oraz zapalenia powiek i mieszków włosowych
  • Działanie wolnych rodników (papierosy i zanieczyszczenie środowiska)
  • Uboga dieta
  • Zaburzenia hormonalne
  • Zabiegi chirurgii oka
  • Zabiegi kosmetyczne
    Kolejną prawdopodobną przyczyną wypadania rzęs są nieumiejętne lub zbyt często przeprowadzane zabiegi kosmetyczne. Sztuczne przedłużanie rzęs, chociaż wygląda bardzo efektownie, znacznie osłabia rzęsy. Z tego powodu pomiędzy poszczególnymi zabiegami przedłużania rzęs trzeba dać im czas na regenerację. Rzęsom możemy zaszkodzić także w domu, na przykład przez regularne stosowanie zalotki, która ma tendencję do ich łamania.

Sprawdzone sposoby na wypadanie rzęs

Kuracja olejkiem rycynowym

Olejek rycynowy to stary, ale skuteczny sposób na zregenerowanie rzęs. Dzięki temu, że ma właściwości nawilżające, istotnie wzmacnia rzęsy. Jak go stosować? Wystarczy nałożyć go na rzęsy co wieczór po dokładnym demakijażu. Najlepiej, jeżeli zrobicie to za pomocą specjalnej szczoteczki do rzęs lub spiralki po zużytym tuszu. W tym celu umyjcie ją dokładnie wodą z mydłem i wysuszcie. Kondycja Waszych rzęs poprawi się już po kilku tygodniach kuracji olejkiem rycynowym.

Odżywki do rzęs i brwi

Gotowe preparaty, które regenerują rzęsy i przyspieszają ich wzrost, mają konsystencję żelu, dlatego łatwo się je nakłada. Polecam je tym z Was, które zauważyły, że ich rzęsy wyraźnie się przerzedziły, na przykład na skutek przedłużania ich w salonie, stosowania zalotki lub przebytej chemioterapii.

Odżywki do rzęs i brwi są dostępne w drogeriach i aptekach. Ich wybór jest ogromny. Skuteczność takich preparatów zależy od ich składu. Dobrej jakości odżywki do rzęs powinny zawierać ekstrakt z ogórka, granatu lub pestek dyni bądź zieloną herbatę oraz witaminy A i B12.

Do codziennej pielęgnacji rzęs możecie używać zwykłej pomadki nawilżającej do ust, byle była bezbarwna i bezwonna; sztyft znacznie ułatwi aplikację. Zamknijcie oczy oraz pomalujcie nią rzęsy i ich okolice. Równie dobrze możecie zrobić to palcem, wacikiem lub szczoteczką od tuszu (umyta i suchą). Dzięki temu nawilżycie i nabłyszczycie swoje rzęsy.

Delikatny demakijaż oczu

Wiecie, co jeszcze zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu rzęs? Delikatny demakijaż oczu. To, w jaki sposób usuwacie tusz z rzęs, ma istotny wpływ na ich kondycję. Z tego powodu nigdy nie pocierajcie ich wacikiem! Żeby wykonać demakijaż oczu, obficie namoczcie wacik płynem lub mleczkiem do demakijażu i lekko dociśnijcie go do powieki. Po chwili tusz rozpuści się, dzięki czemu z łatwością go zetrzecie. Polecam Wam tłuste preparaty do demakijażu, które łatwo rozpuszczają zaschnięty na rzęsach tłuszcz. Koniecznie wypróbujcie płyny dwufazowe, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłyście. Nie zapomnijcie nimi wstrząsnąć przed użyciem – dzięki temu obie fazy zmieszają się oraz łatwo, szybko i skutecznie usuną nawet wodoodporny tusz.

W jaki sposób Wy dbacie o swoje rzęsy i zapobiegacie ich wypadaniu? Czekam na Wasze propozycje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *