Kochana!
Czy wiesz, ile kremu do twarzy powinnaś używać jednorazowo? Jeśli użyjesz go za mało – nie zadziała, a jeśli za dużo – może pogorszyć kondycję cery.
Ta zasada dotyczy nie tylko kremów do twarzy, ale też wszystkich innych kosmetyków, które stosujemy na co dzień. Warto wiedzieć, jaką ilość kosmetyku użyć, aby zadziałał, ale jednocześnie go nie zmarnować. I właśnie o tym postanowiłam napisać. O tym, jak dużo kosmetyków nakładać, by zapewnić skórze lub włosom odpowiednią pielęgnacją i zaoszczędzić pieniądze! Zapraszam na wpis.
IDEALNE PORCJE KOSMETYKÓW
Krem do twarzy, szampon, olejek do ciała, krem pod oczy… każdy kosmetyk ma określoną konsystencję i koncentrację składników odpowiedzialnych za działanie. Warto wiedzieć, jaką ilość kosmetyku nałożyć, aby zadziałał i niepotrzebnie nie zaszkodził.
Dzięki zastosowaniu idealnych porcji kosmetyków unikamy problemów takich jak: obciążona skóra, przetłuszczone i ciężkie włosy, zapchane pory lub trądzik, podrażnienie itp. A do tego nie musimy odwiedzać drogerii aż tak często, bo kosmetyki nie kończą się za szybko.
Krem do twarzy. Ile użyć?
Idealna ilość kremu do twarzy na jedno użycie to porcja wielkości migdała. Przed nałożeniem kremu na twarzy warto rozgrzać go w dłoniach (wystarczy kilka sekund pocierania dłonią o dłoń), aby łatwiej się rozprowadził i lepiej wchłonął.
Serum do twarzy. Ile użyć?
O wiele bardziej skoncentrowanym kosmetykiem jest serum. To przekłada się na fakt, że trzeba użyć go mniej – zwłaszcza że zastosowane w zbyt dużej ilości może podrażniać delikatną cerę. Jaka porcja serum do twarzy będzie idealna? Taka wielkości ziarenka kawy, czyli mniej więcej 3-4 krople.
Maseczka do twarzy. Ile użyć?
Jeśli chodzi o maseczki, kwestia ilości bywa różna. Z reguły wystarczy taka sama porcja, jak w przypadku kremu – wielkości migdała. W przypadku maseczek peel off trzeba nałożyć tyle, żeby maska pokrywała twarz cienką warstwą, którą po zaschnięciu będzie można zerwać w całości. Najczęściej jednak takie maski do twarzy są porcjowane w specjalne saszetki do jednorazowego użycia.
Peeling do twarzy. Ile użyć?
Niezależnie od tego, czy używamy peelingu mechanicznego (z drobinkami), czy enzymatycznego, powinniśmy nabrać taką samą ilość. Idealna porcja peelingu to taka wielkości maliny – wystarczy na całą twarz.
Kosmetyk do mycia twarzy. Ile użyć?
Często mamy poczucie, że im więcej żelu, pianki, mleczka czy mydła do twarzy użyjemy, tym skóra będzie czystsza. Nic bardziej mylnego! Odpowiednia porcja żelu do jednorazowego umycia twarzy to ilość równa wielkości żurawiny. Mało? Nie tak mało, jeśli przed nałożeniem na twarz, rozwodnisz odrobinę żel w dłoniach.
Kosmetyk do demakijażu. Ile użyć?
Płyny i mleczka do demakijażu to zdecydowanie najmniej wydajne kosmetyki. Wszystko dlatego, że obowiązuje zasada: makijaż zmywamy do momentu, aż ostatni użyty wacik będzie całkowicie czysty!
Krem pod oczy. Ile użyć?
Wróćmy na chwilę do kremów, a właściwie jednego kremu – tego pod oczy. Tutaj też mamy manię używania zbyt dużej ilości, podczas gdy wystarczy porcja kremu pod oczy wielkości ziarenka ryżu (po jednej takiej porcji pod każde oko). Skóra pod oczami jest delikatna i nie ma sensu jej obciążać.
Szampon. Ile użyć?
Czy też dostosowujesz ilość szamponu do długości swoich włosów? Też popełniałam ten błąd, bo nie wiedziałam, że szampon to tak właściwie kosmetyk do skóry głowy, a nie włosów. Powinno się oczyszczać nim tylko skórę u nasady włosów. A ilość odpowiednia do tego zadania to porcja szamponu wielkości dojrzałej truskawki. Tutaj – podobnie jak w przypadku kosmetyku do mycia twarzy – warto rozwodnić szampon przed użyciem.
Odżywka i maska do włosów. Ile użyć?
W przypadku odżywek i masek do włosów idealna ilość kosmetyku zależna jest już od długości włosów. Przy włosach krótkich wystarczy porcja równa wielkości wiśni, a przy długich potrzebne będzie dwa, trzy lub nawet cztery razy więcej kosmetyku.
Mam nadzieję, że od dziś nie będziecie przesadzać z ilością używanych kosmetyków. Dajcie znać, kto zdecydował się na zmianę przyzwyczajeń 🙂
Dodaj komentarz