Kąpiel lecznicza, w zależności od działania, może koić nerwy, zmniejszać bóle mięśni, kręgosłupa i stawów, łagodzić objawy łuszczycy bądź zwalczać trądzik. Kąpiel lecznicza to stały punkt pobytu w sanatorium lub uzdrowisku, ale równie dobrze możemy ją sobie zafundować we własnym domu. Na czym polega kąpiel lecznicza oraz jak przygotować kąpiel leczniczą na nerwicę, bóle mięśni i nerwobóle, nadmierną potliwość i trądzik? Jak powstaje kojąca i solankowa kąpiel lecznicza? Przedstawiam mój przepis na każdą z nich.
Na czym polega kąpiel lecznicza?
Kąpiel lecznicza działa na zasadzie leczenia bodźcowego, ponieważ już sam ucisk wody pobudza układ krążenia jak najlepszy masaż. Woda swoim ciężarem dosłownie wyciska zalegającą krew, na przykład z nóg, gdzie ta gorzej krąży, z powrotem do obiegu. Ponadto podczas kąpieli nasz organizm pozbywa się przez skórę tego, co mu przeszkadza, między innymi chlorku sodu (soli), wapnia, fosforu i kwasu mlekowego, oraz przyjmuje potrzebne składniki z wody.
W ramach kąpieli leczniczej stosuje się zimną i ciepłą wodę. Zimna woda, czyli taka o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza pobudza i dodaje energii oraz poprawia napięcie mięśni i ukrwienie skóry. Kąpiel w takiej wodzie nie powinna trwać dłużej niż trzy minuty. Z kolei chłodna woda o temperaturze 36 stopni Celsjusza odpręża, usuwa zmęczenie i lekko pobudza. Możemy się w niej moczyć maksymalnie przez piętnaście minut.
Ciepła lub gorąca kąpiel w wodzie o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza likwiduje napięcie mięśni, rozgrzewa, łagodzi niektóre bóle i ułatwia zasypianie. Ja ją sobie funduję bezpośrednio po wysiłku fizycznym ‒ wtedy najlepiej działa. Powinna trwać piętnaście, trzydzieści minut, w zależności od preferencji i potrzeb. Ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, przeciwwskazaniem do jej stosowania są żylaki, nadciśnienie, problemy z krążeniem i choroby serca.
Kąpiel lecznicza na nerwicę ‒ mój przepis
Kąpiel tlenowa wspomaga leczenie nerwicy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płucnej. Aby ją przygotować, wystarczy kupić w aptece wodę utlenioną w tabletkach i wrzucić do wody o temperaturze 34-35 stopni Celsjusza. Ponieważ tlen uwalnia się powoli, kąpiel powinna trwać nawet trzydzieści minut.
Kojąca kąpiel lecznicza ‒ mój przepis
Taka kąpiel łagodzi egzemy, odmrożenia, oparzenia i cukrzycowe podrażnienie skóry. Aby ją przygotować, należy zaopatrzyć się w woreczek z płótna lnianego lub bawełnianego i napełnić go otrębami (około dwóch kilogramów). Gotuję go w kilku litrach wody przez trzydzieści, czterdzieści minut. Odwar wlewam do wody o temperaturze 33-37 stopni Celsjusza. Równie dobrze możecie zawiesić woreczek pod kranem, aby był przepłukiwany podczas napełniania wanny wodą. Kąpiel kojąca powinna trwać dziesięć, piętnaście minut. Można ją powtarzać codziennie przez dwadzieścia dni.
Kąpiel lecznicza na bóle mięśni i nerwobóle ‒ mój przepis
Taka kąpiel wspomaga leczenie nieżytów górnych dróg oddechowych, nerwobólów, rwy kulszowej oraz bólów krzyża i mięśni, ale nie jest wskazana dla osób z wrażliwą skórą. Ja przygotowuję ją w następujący sposób: wlewam do wanny sto, sto pięćdziesiąt gramów kwasu mrówkowego lub dwieście, dwieście pięćdziesiąt gramów spirytusu mrówkowego. Woda powinna mieć temperaturę 35 stopni Celsjusza, a kąpiel ‒ trwać dziesięć, piętnaście minut.
Kąpiel lecznicza na nadmierną potliwość ‒ mój przepis
Kąpiel ściągająca przynosi ulgę przy hemoroidach, owrzodzeniach podudzi, zapaleniu skóry i nadmiernym poceniu się. Jak ją przygotować? Wystarczy gotować dwa, trzy kilogramy rozdrobnionej kory dębowej przez godzinę, półtorej. Gotowy odwar wlewam do wody o temperaturze 35-37 stopni Celsjusza i kąpię się w niej przez dziesięć, trzydzieści minut.
Solankowa kąpiel lecznicza ‒ mój przepis
Taka kąpiel przynosi ulgę przy chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, nerwobólach, gośćcu oraz stanach pourazowych i pooperacyjnych narządów ruchu.
Solankowa kąpiel lecznicza może być delikatna i intensywna. Rozpoczynamy zawsze od tych chłodniejszych (35-37 stopni Celsjusza), a potem przechodzimy do gorących (38-42 stopni Celsjusza). Do wanny wsypujemy sól uzdrowiskową według przepisu na opakowaniu. Moja kąpiel solankowa trwa dziesięć, dwadzieścia minut. Wykonuję ją przed snem, który jest idealnym przedłużeniem tego zabiegu.
Kąpiel lecznicza na trądzik ‒ mój przepis
Takie działanie ma kąpiel z soli z Morza Martwego, która zawiera mnóstwo minerałów i niewiele chlorku sodu. Właśnie z tego powodu wspomaga leczenie łuszczycy i właśnie trądziku, a także wygładza skórę i skutecznie zapobiega jej nadmiernemu wysuszaniu. Jej przygotowanie jest bardzo łatwe ‒ wystarczy wsypać do wanny z wodą o temperaturze około 37 stopni Celsjusza pół kilograma soli. Kąpiel lecznicza z soli z Morza Martwego powinna trwać dwadzieścia, trzydzieści minut.
A Wy korzystacie z kąpieli leczniczych? Jeżeli tak, z jakich i z jakim skutkiem? Chętnie poznam przepisy na kąpiele lecznicze, które Wy stosujecie.
Dodaj komentarz