Każda kobieta marzy o długich i gęstych rzęsach, ale nie każda została nimi obdarzona przez naturę (za to dostała krzaczaste brwi albo wąsik). Na szczęście, istnieją sposoby na to, aby Wasze rzęsy s t a ł y s i ę długie i gęste. Wystarczy tylko odpowiednio o nie zadbać. Co robić, aby mieć zdrowe, długie i gęste rzęsy? Czy sprawę załatwi olej rycynowy lub zwykła odżywka, czy trzeba od razu sięgnąć po nowoczesne odżywki do rzęs z substancjami stosowanymi w okulistyce? Jakie są trzy zasady pielęgnacji rzęs? Zanim przedstawię Wam moje sposoby na zdrowe, długie i gęste rzęsy, poznacie odpowiedź na pytanie, ile rzęs wypada każdego dnia.
Ile rzęs wypada każdego dnia?
Szacuje się, że na górnej powiece rośnie przeciętnie 150-200 rzęs, a na dolnej – 50-150. Rzęsy na powiece górnej osiągają długość 8-12 milimetrów, a na powiece dolnej – 6-8 milimetrów. Za naturalne można uznać wypadanie do dwóch rzęs dziennie. Jeśli tracicie ich więcej, powinnyście udać się do dermatologa.
Co robić, aby mieć zdrowe, długie i gęste rzęsy?
Jak już powiedziałam, każda kobieta marzy o długich i gęstych rzęsach, ale nie każda je ma. Wbrew pozorom doklejanie rzęs i nakładanie kilkunastu warstw tuszu to nie jedyne rozwiązania tego problemu. Na szczęście, istnieją też mniej inwazyjne sposoby.
- Preparaty do pielęgnacji rzęs
Takie kosmetyki pomogą nam wzmocnić i wydłużyć rzęsy. Serum do rzęs skutecznie nawilża i odżywia rzęsy oraz stymuluje ich wzrost, a stosowane jako baza pod tusz optycznie je pogrubi i podkreśli makijaż oczu. Serum można aplikować na górne i dolne rzęsy. Z kolei odżywka do rzęs na noc, o ile będzie używana odpowiednio długo, wydłuży rzęsy i ograniczy ich łamliwość. Już niewielka jej warstwa wystarczy, pod warunkiem że będzie nakładana codziennie. Za to balsam do rzęs łączy w sobie właściwości odżywki i serum, dlatego zarówno je regeneruje, jak i wydłuża. - Nawyki
Już samo wyeliminowanie złych nawyków pomoże Wam poprawić stan rzęs. Ponieważ są one delikatne, nie należy ich ciągnąć ani nadmiernie pocierać. Ponadto powinnyście regularnie wymieniać tusz i przed użyciem usuwać ze spiralki grudki. Aby ograniczyć ryzyko łamania rzęs, co wieczór musicie wykonać staranny i delikatny demakijaż oczu za pomocą kosmetyków przeznaczonych specjalnie do oczu. Zwykłe odżywki do rzęs możecie zastąpić tuszami do rzęs z odżywką, które nie tylko nadadzą rzęsom pożądany wygląd, lecz także je wzmocnią. Równie dobrze odżywki do rzęs można zastąpić wazeliną lub oliwką. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem będzie nałożenie liści zielonej herbaty zmoczonych w ciepłej wodzie lub wtarcie startej skórki z cytryny wymoczonej przez kilka dni w oliwie z oliwek; oba rozwiązania pobudzą rzęsy do wzrostu.
Ale nie zapominajcie w tym wszystkim o zrównoważonej diecie!
Trzy zasady pielęgnacji rzęs
Dobrze dobrana odżywka do rzęs nie jest gwarantem sukcesu, ponieważ:
- Należy ją stosować regularnie i długotrwale (ten czas określa producent na opakowaniu). Niektóre preparaty aplikuje się wyłącznie wieczorem, po demakijażu oczu – i rozprowadza albo na całych rzęsach (nawilżają je i zwiększają ich elastyczność), albo jedynie u nasady (odżywiają mieszki włosowe i pobudzają ich aktywność). Inne odżywki nakłada się nie tylko wieczorem, lecz także rano. Istnieją jeszcze takie preparaty, które rozprowadza się na rzęsach przed nałożeniem tuszu. Ich stosowanie ma na celu odżywienie i ochronienie rzęs oraz przedłużenie ich, a tym samym podkreślenie makijażu.
- Jej działanie może zostać osłabione przez niestaranny demakijaż, który w dodatku pogarsza kondycję rzęs. Dlaczego? Ponieważ niedokładnie zmyty tusz czopuje ujścia mieszków włosowych i podrażnia skórę powiek, a tym samym przyspiesza wypadanie rzęs. Ponadto powoduje mechaniczne uszkodzenia rzęs, czyli ich łamanie się. Właśnie z tego powodu demakijaż musi być nie tylko dokładny, lecz także delikatny.
- Zabiegi i akcesoria kosmetyczne mogą osłabić rzęsy, czego doskonałym przykładem jest zalotka. Nie wolno jej stosować na wytuszowane rzęsy, bo wtedy przyczynia się do ich łamania.
Moje sposoby na zdrowe, długie i gęste rzęsy
1. Olej rycynowy
Ja uwielbiam olej rycynowy, który funkcjonuje w naszej rodzinie od dawna jako skuteczny sposób na długie i gęste rzęsy. Ma właściwości scalające i regenerujące włoski, a ponadto odbudowuje ich strukturę, a co za tym idzie – pogrubia je i przyciemnia. Jest dość rzadki, więc spływa z rzęs i podrażnia spojówki. Z tego powodu zawsze nakładam go na wacik, który następnie przykładam do rzęs.
2. Odżywka do rzęs
Polecam Wam także odżywki do rzęs, które nie tylko pielęgnują je i odżywiają, lecz także przyspieszają ich wzrost. Wybierajcie takie preparaty, które zawierają następujące składniki:
- kwas hialuronowy – nawilża rzęsy,
- glikoproteiny – działają stymulująco na mieszki włosowe,
- biotyna i witamina B12 – zapobiegają wypadaniu rzęs,
- nanopeptydy – przyśpieszają i wydłużają fazę wzrostu rzęs,
- pantenol – uzupełnia strukturę rzęs i zwiększa ich elastyczność,
- ekstrakty roślinne – mają właściwości antyoksydacyjne, nawilżające i regenerujące.
3. Nowoczesne odżywki do rzęs z substancjami stosowanymi w okulistyce
Dobrym rozwiązaniem będą odżywki, w których wykorzystano nie tylko składniki roślinne i peptydy, lecz także substancje stosowane w okulistyce. Te składniki powodują intensywny przyrost rzęs i hamują ich wypadanie. Stosowałam takie odżywki i muszę Wam powiedzieć, że są naprawdę rewelacyjne. Jedyną ich wadą jest wysoka cena.
Jakie są Wasze sposoby na długie i gęste rzęsy? Jak dbacie o ich zdrowie i wygląd? Czekam na Wasze propozycje!
Dodaj komentarz