Cześć dziewczyny!
Dziś zajmiemy się sprawą błahą tylko z pozoru. Mam na myśli peeling, czyli kosmetyk lub zabieg bardzo często przez nas stosowany w domu lub w salonie kosmetycznym. Traktujemy go jako kolejny etap pielęgnacji ciała. Tymczasem powinnyśmy mu poświęcić nieco więcej uwagi, bo jest ważny dla naszej skóry. Zobaczcie, jak działa peeling.
Jak działa peeling?
Peeling jest produktem przeznaczonym do usuwania martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń, oczyszczania porów skóry i regenerowania naskórka. Dzięki niemu kosmetyki, które nałożycie później, szybciej się wchłoną. Peelingi pobudzają również krążenie krwi, co przekłada się na lepsze odżywienie, dotlenienie i ładniejszy koloryt skóry. Przyczynia się to także do produkcji kolagenu i elastyny. A jeśli lubicie się opalać, to złuszczanie wam w tym pomoże: wyrówna kolor skóry, a opalenizna dłużej się na niej utrzyma.
Jakie znasz rodzaje peelingów?
W kosmetologii istnieje podział peelingów ze względu na charakter i głębokość działania. Do tej pierwszej grupy zalicza się peelingi:
- mechaniczne – złuszczają wierzchnie warstwy naskórka, są to między innymi mikrodermabrazja i peelingi ziarniste;
- chemiczne – rozpuszczają martwe komórki naskórka, zalicza się do nich peelingi enzymatyczne, kwasy owocowe i kwas TCA;
- fizyczne – to na przykład peeling kawitacyjny, laser, ciekły azot.
Ze względu na głębokość działania peelingi dzieli się na:
- powierzchniowe – usuwają martwe komórki naskórka;
- średniogłębokie – sięgają do naskórka i warstwy brodawkowatej skóry;
- głębokie – docierają do skóry właściwej.
Jak dobrać peeling do rodzaju skóry?
Aby peeling dobrze działał, musicie dobrać go do rodzaju skóry. Jeżeli macie grubą skórę, nadmiernie rogowaciejącą i skłonną do przebarwień, to dobrym rozwiązaniem będą peelingi mechaniczne. Zawierają kryształki soli lub cukru, zmielone ziarna kawy lub pestki owoców, które usuwają martwe komórki skóry. Możecie także poddać się peelingom w gabinecie kosmetycznym, w którym stosowane są diamentowe lub korundowe głowice ścierne.
Dla skór cienkich i wrażliwych najlepsze będą peelingi enzymatyczne lub kawitacyjne. Usuwają naskórek bez pocierania, lecz wykorzystują rozpuszczające enzymy lub ultradźwięki. Jeśli macie cerę problematyczną, tłustą lub trądzikową, to najlepsze będą dla was peelingi chemiczne, które rozpuszczają martwe komórki naskórka i mają działanie lecznicze.
Jak często stosować peelingi?
Częstotliwość ta jest uzależniona od rodzaju skóry i jej problemów oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Peeling możecie stosować kilka razy w tygodniu w przypadku zwykłych produktów drogeryjnych lub raz na miesiąc, jeśli poddajecie się złuszczaniu skóry kwasami w salonie kosmetycznym. Aby prawidłowo ustalić częstotliwość peelingowania skóry, musicie wiedzieć, że jej odnowa następuje co około 28 dni. Pamiętajcie też o przeciwwskazaniach: stanach zapalnych skóry, alergiach na składniki peelingu, aktywnej opryszczce, otwartych ranach, ciąży i o karmieniu piersią.
Dodaj komentarz