Co zrobić z kosmetykami, których nie używasz? Nie wyrzucaj!

Dzień dobry!

W ten piękny, słoneczny i pełen optymizmu dzień postanowiłam przygotować dla Was wpis o tym, co zrobić z kosmetykami, których nie używamy.

Zdaję sobie sprawę, że sytuacje są różne. To może być nietrafiony prezent albo nieudany zakup. Coś może nam przestać po jakimś czasie działać albo kupimy to, bo bardzo potrzebujemy w tej chwili, ale później się już nie przydaje.

Ja jestem zdecydowanie #teameko, czyli zachęcam Was do tego, żeby takich kosmetyków nie wyrzucać. Ale gromadzić ich też nie ma sensu. Co więc z nimi zrobić? O tym właśnie jest ten wpis.

Porządki w kosmetyczce. Od czego zacząć?

  1. Zastanów się, z jakich kosmetyków korzystasz na co dzień. Zostaw tylko to, co jest Ci niezbędne. Nie przechowuj produktów, których nie używasz – prędzej czy później ich termin przydatności minie i zostaną niewykorzystane. Marnujesz w ten sposób nie tylko swoje pieniądze, ale też surowce, które w innych rękach mogłyby być pożyteczne i zostać zużyte do końca.
  2. Zrób przegląd kosmetyków pod kątem ich przydatności do użycia. Sprawdzaj daty (zazwyczaj znajdują się na wieczku lub na spodzie opakowania). Jeśli nie znajdziesz daty, poszukaj znaku PAO (znak otwartego słoiczka) – określa czas przydatności do użycia po otwarciu liczony w miesiącach np. słoiczek z napisem 6M oznacza, że po 6 miesiącach od otwarcia ten kosmetyk nie nadaje się już do stosowania i trzeba go wyrzucić.

Niestety. Kosmetyki, które są przeterminowane lub zjełczałe trzeba wyrzucić i nie ma dla nich ratunku.

Co innego, gdy odłożycie pokaźną kupkę kosmetyków nieużywanych i nieodpowiadających Wam działaniem, ale przydatnych do użycia. Też możecie je wyrzucić, ale to marnotrawstwo!

Co zrobić z kosmetykami, których nie używamy?

Jest wiele rzeczy, które możecie zrobić z kosmetykami, których nie używacie. Nie dajcie się dłużej namawiać i zróbcie jeden z poniższych kroków.

1. Oddaj przyjaciółce, mamie lub siostrze

Jeśli dany kosmetyk nie pasuje Ci swoim działanie, zapachem, konsystencją albo po prostu się nie sprawdził, nie zakładaj, że każdy będzie miał co do niego taki sam stosunek. Zapytaj swojej przyjaciółki, mamy, siostry lub kuzynki, czy nie chciałyby go przetestować. Być może jego działanie spodoba się którejś z nich i kosmetyk trafi w dobre ręce, gdzie zostanie zużyty do końca.

2. Sprzedaj w sieci za drobną kwotę

Jeśli kosmetyk to nietrafiony prezent lub zakup, który otworzyłaś, użyłaś raz i odstawiłaś do szafki, możesz go sprzedać. Wrzuć do sieci ogłoszenie i sprzedaj to, czego nie używasz. Na pewno znajdziesz chętnych. Nie zapomnij tylko, żeby sprzedawać wyłącznie świeże produkty z dobrą datą ważności i zaznaczyć, jeśli były już otwarte i jednorazowo użyte.

3. Oddaj za darmo potrzebującym

Nie chcesz sprzedać? Nie masz komu oddać? Na pewno znajdzie się ktoś, kto przygarnie kosmetyki, których nie używasz. Jeśli nie ma chętnych wśród Twoich znajomych i rodziny, dodaj ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym lub w swoich mediach społecznościowych, w którym informujesz co oddajesz, jaki ma termin przydatności i gdzie można odebrać.

4. Wykorzystaj jako prezent dla kogoś bliskiego

Nieotwarte kosmetyki, które sami dostaliśmy, można wykorzystać jako prezenty dla swoich bliskich. Jeśli koleżanka sprezentowała Ci perfumy, których zapachu nie lubisz, a wiesz, że spodobałyby się np. Twojej siostrze, podaruj je jej przy najbliższej okazji. Pamiętaj tylko, aby nie wykorzystać kosmetyku na prezent dla osoby, od której go dostałaś. To by było faux-pas!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *