Jak pielęgnować skórę wrażliwą? Sposoby sprawdzone na własnej skórze

Mam skórę wrażliwą i w związku z tym duży problem. Dermatolodzy definiują ją jako skórę, która przesadnie reaguje na różne czynniki. Najgorsze jest to, że ani tych czynników, ani reakcji skóry nie da się przewidzieć, ponieważ zależą one od konkretnego człowieka. Na szczęście, właściwa pielęgnacja skóry zmniejszy jej skłonność do podrażnień i widocznie poprawi jej kondycję. Jak rozpoznać i pielęgnować skórę wrażliwą? Jakie przyczyny ma skóra wrażliwa? Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry wrażliwej? Oto moje przepisy na domowe kosmetyki do skóry wrażliwej.

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Objawy wrażliwej skóry mogą być obiektywne (widoczne gołym okiem) i subiektywne (odczuwane). Do objawów obiektywnych można zaliczyć zaczerwienienie, łuszczenie się, suchość i obrzęk skóry, a do subiektywnych – wrażenie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia czy mrowienia. Natężenie tych wrażeń jest kwestią osobniczą: podczas gdy jedna osoba ledwo je odczuje, dla drugiej będą nie do zniesienia. To konsekwencja różnic w ilości receptorów znajdujących się w skórze; to one informują mózg o procesie zapalnym.

Stopień nasilenia objawów zależy także od czynnika, który je wywołał. Jeżeli ich przyczyną jest choroba, na przykład atopowe zapalenie skóry, objawy będą silniejsze. Klasyfikacja CERIES (Epidermal and Sensory Research and Investigation Center of CHANEL) wyróżnia cztery typy skóry wrażliwej:

  • typ pierwszy przejawia się rumieniem związanym ze stresem i innymi silnymi przeżyciami, nagłą zmianą temperatury, dietą lub piciem alkoholu;
  • typ drugi poznacie po rumieniu, uczuciu ściągnięcia i łuszczeniu się skóry, które są reakcją na niekorzystne warunki klimatyczne, w tym klimatyzację;
  • typ trzeci objawia się nagłym zaczerwienieniem, mrowieniem i uczuciem ściągnięcia skóry, które występuje wskutek zastosowania kosmetyku;
  • typ czwarty definiuje się jako zaczerwienienia skóry związane z menstruacją.

Skóra wrażliwa – przyczyny

Wrażliwa skóra może mieć podłoże genetyczne lub być następstwem chorób takich jak atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry bądź trądzik różowaty – wtedy ma to związek z nieprawidłowo zbudowanym naskórkiem lub jego uszkodzeniem. Czasem zdarza się tak, że zdrowa skóra nagle staje się wrażliwa, czyli źle reaguje na to, co wcześniej jej nie szkodziło. Dlaczego? Przyczyny mogą być co najmniej dwie:

  • zmiana progu wytrzymałości skóry, która wynika z długotrwałej niewłaściwej pielęgnacji;
  • zmiany hormonalne, zwłaszcza w ciąży lub bezpośrednio przed miesiączką.

Wrażliwa skóra w dojrzałym wieku to rzadkość, ponieważ z wiekiem maleje poziom unerwienia naskórka i skóry właściwej.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

W pielęgnacji każdego rodzaju skóry najważniejszy jest odpowiedni dobór kosmetyków. W przypadku skóry wrażliwej najlepszym rozwiązaniem będą preparaty apteczne dedykowane albo jej, albo skórze nadreaktywnej lub atopowej. Są one tworzone we współpracy z dermatologami, dlatego w ich składzie nie ma alergenów ani kompozycji zapachowych, które mogłyby wywołać niepożądaną reakcję skóry. Te z Was, które tak jak ja mają skórę wrażliwą, na pewno zdążyły się o tym przekonać, że nigdy nie wiadomo, co jej szkodzi. Z tego powodu wybierajcie kosmetyki z jak najmniejszą ilością składników – to ograniczy ryzyko podrażnienia.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

  • Kosmetyki do demakijażu
    W celu oczyszczania i demakijażu twarzy stosuję łagodne płyny micelarne, które również Wam polecam.
  • Kremy do twarzy
    Krem na dzień do skóry wrażliwej powinien chronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład atmosferycznymi. Musi zawierać filtr przeciwsłoneczny minimum 15; optymalnym rozwiązaniem będzie filtr fizyczny, który nie wnika w skórę, lecz pozostaje na jej powierzchni. Poza tym jest lepiej tolerowany przez skórę wrażliwą niż filtr chemiczny.
    Z kolei krem na noc powinien regenerować wrażliwą skórę i łagodzić podrażnienia.
  • Peeling i maska
    Raz w tygodniu warto zrobić peeling enzymatyczny, który rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami, zamiast ścierać ich mechanicznie. Peeling przygotuje skórę do aplikacji maseczki, która złagodzi rumień i wzmocni skórę.

Przepisy na domowe kosmetyki do skóry wrażliwej

Przepis na kąpiel z kory dębowej na stany zapalne skóry

Kora dębowa oczyszcza skórę z bakterii i ma właściwości łagodzące.

Składniki:

  • kilka kawałków kory dębowej,
  • 2 litry wrzącej wody.

Sposób przygotowania:

Aby przygotować taka kąpiel, rozdrobnijcie korę w celu uzyskania pięciu łyżek stołowych zioła. Następnie zalejcie je wrzącą wodą i gotujcie przez 8-12 min. Przecedźcie, wlejcie do wanny i kąpcie się przez 20 minut.

Przepis na kąpiel jałowcowa na wysypkę

Składniki:

  • 1 kg młodych gałązek jałowca,
  • kilka owoców jałowca,
  • 2 litry wody.

Sposób przygotowania:
Zalejcie wrzątkiem młode gałązki i owoce jałowca. Gotujcie przez 5 minut, po czym przelejcie przez sitko, żeby oddzielić wywar od ziół. Wlejcie oczyszczony napar do wanny i kąpcie się przez 15 minut.

Błędy w pielęgnacji skóry wrażliwej

To, co nie wywoła najmniejszej reakcji na skórze normalnej, wrażliwej może bardzo zaszkodzić. Mowa o:

  • czynnikach egzogennych, czyli wszystkim tym, co pochodzi z zewnątrz i ma bezpośredni kontakt ze skórą (między innymi są to czynniki atmosferyczne, twarda woda lub składniki pokarmowe),
  • czynnikach endogennych, które wynikają z pracy organizmu i mają wpływ na jej stan (są to na przykład stres, hormony lub w przypadku atopowego zapalenia skóry – pot, który nasila zmiany zapalne).

Za najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry wrażliwej uważa się:

  • Pocieranie
    Mechaniczne tarcie skóry, na przykład podczas wycierania, pozbawia jej cienkiej warstwy ochronnych lipidów.
  • Stosowanie zbyt silnych kosmetyków
    Skóra wrażliwa źle znosi kompleksy odmładzające, zwłaszcza na bazie bardzo aktywnych składników, takich jak retinol lub witamina C.
  • Stosowanie kilku kremów jednocześnie
    Składniki zawarte w kilku kremach mogą się ze sobą połączyć i stworzyć mieszankę o trudnym do przewidzenia działaniu – lub w najlepszym razie być nieskuteczne.
  • Częste zmienianie kosmetyków
    Każdy kosmetyk potrzebuje czasu, żeby zaczął działać. Szybka zmiana wskazana jest tylko wtedy, gdy preparat podrażnił skórę.
  • Eksperymentowanie z nowymi kosmetykami podczas stanu zapalnego
    Nakładanie nowego kremu na skórę podrażnioną przez poprzedni może ten problem nasilić.
  • Stosowanie naparów ziołowych
    Zioła, które słyną ze swojego dobroczynnego działania, mogą zaszkodzić skórze wrażliwej, ponieważ powodują alergię.

A w jaki sposób Wy pielęgnujecie skórę wrażliwą? Stosujecie gotowe kosmetyki czy same je przygotowujecie? Podzielcie się swoimi autorskimi przepisami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *