Jak powstają odciski? Moje domowe sposoby na odciski

Odciski nie tylko nieładnie wyglądają, lecz także mogą utrudniać chodzenie i powodować stan zapalny! Jak powstają odciski oraz czym różnią się nagniotki od modzeli? Jak zapobiec odciskom? Poznajcie moje domowe sposoby na odciski.

Jak powstają odciski?

Odciski, zarówno modzele, jak i nagniotki, powstają wskutek permanentnego nacisku lub tarcia (na przykład buta o skórę lub poszczególnych palców o siebie). Skóra, aby uchronić się przed uszkodzeniem, produkuje komórki warstwy rogowej, które zamiast złuszczać się – narastają i w końcu tworzą stwardniałą warstwę. To wygląda paskudnie, a co gorsza, bywa bolesne i grozi rozwojem stanu zapalnego.

Czym różnią się nagniotki od modzeli?

Nagniotki to stwardniałe, błyszczące punkty wielkości ziarnka grochu. Zazwyczaj powstają na palcach stóp i mają rdzeń wrastający w skórę. Ten rdzeń może uciskać zakończenia nerwowe znajdujące się pod nim i powodować ostry ból. Z kolei modzele są duże, żółtawe i dość miękkie. Zwykle umiejscawiają się na podeszwach stóp, czasem otacza je zaczerwieniona skóra. Modzele mogą być przyczyną piekącego bólu. Jeżeli nosicie buty na wysokim obcasie tak często jak ja, ryzykujecie pojawieniem się ich na śródstopiu.

Jak zapobiec odciskom?

Wygodne buty na odciski

Zwykle winę za odciski ponoszą niewygodne buty – albo za ciasne, albo zbyt luźne, często na wysokich obcasach. Szczególnie narażone na modzele i nagniotki są osoby z dużą nadwagą i nietypową budową stóp. Dotyczy to zwłaszcza ludzi z płaskostopiem, wysokim podbiciem, zbyt długą kością śródstopia, zdeformowanymi palcami i nierównościami kostnymi oraz przy nieprawidłowym sposobie chodzenia. Z tego powodu bardzo długo szukam odpowiednich butów. Gdy znajdę w sklepie kandydatów godnych moich stóp, przymierzam je rano i wieczorem, na skarpety różnej grubości i robię w nich kilkanaście rundek wokół regałów sklepowych. Ponadto nigdy nie noszę obcisłych skarpet i rajstop oraz regularnie (raz na dwa tygodnie) wykonuję pedicure.

Krem nawilżający na odciski

Codziennie na noc nakładam na stopy krem, który je nawilża i natłuszcza oraz zapobiega narastaniu stwardniałej skóry. Musi zawierać składniki natłuszczające (masło shea, masło kakaowe, oleje roślinne) i złuszczające (mocznik, kwas salicylowy). Polecam Wam krem złuszczająco-zmiękczający na zniszczone pięty, krem wygładzający pięty, krem na pękające pięty oraz krem redukujący zgrubienia i zrogowacenia skóry – wypróbujcie wszystkie i wybierzcie najlepszy.

Złuszczanie zrogowaciałego naskórka na odciski

Systematycznie usuwam zrogowaciały naskórek tarką do stóp, ale przedtem przez kilka minut moczę stopy w wodzie z solą (leczniczą lub zwykłą) albo olejkiem aromatycznym, najchętniej lawendowym. Jeżeli naskórka jest niewiele, sięgam po gruboziarnisty peeling, za to nigdy nie używam żyletki (skaleczenie może prowadzić do infekcji) ani pumeksu (nieregularnie lub nieumiejętnie czyszczony staje się siedliskiem bakterii i grzybów). Złuszczanie zrogowaciałego naskórka jest bardzo ważne, ponieważ nieusunięty może narastać i powodować modzele.

Moje domowe sposoby na odciski

Jeżeli zauważę zgrubienie, które może zamienić się w odcisk, osłaniam je przed dalszym tarciem i naciskiem za pomocą specjalnie wymodelowanych poduszeczek. Są wykonane z silikonu, który nie uczula, nie odparza skóry i umożliwia jej oddychanie.

Modzele zazwyczaj usuwam frezarką, ponieważ to eliminuje ryzyko uszkodzenia zdrowej skóry. Z kolei rozległe nagniotki, w które wdał się stan zapalny, powierzam pedikiurzystce (pomoże też chirurg lub podolog), która usuwa je za pomocą wiertła pustego w środku. Ponieważ odciski to skupiska martwej skóry, zabieg jest bezbolesny. Po wycięciu nagniotka pozostaje mała dziurka, którą jedynie musicie zakryć plastrem. Uwaga! Jeżeli macie cukrzycę lub zaburzenia krążenia, żadnych odcisków nie możecie usuwać samodzielnie!

Aby pozbyć się niewielkich nagniotków, stosuję specjalne plastry, które przyklejam na kilka dni. Plastry rozmiękczają odcisk i dzięki temu ułatwiają usunięcie go tarką lub pilnikiem. Zamiast plastrów możecie użyć płynu lub żelu na bazie kwasu salicylowego albo mlekowego. Nakłada się go dwa razy dziennie na sam odcisk, ponieważ potraktowana nim zdrowa skóra może ulec uszkodzeniu. Pamiętajcie, żeby nie stosować ich na modzele ani przy stanie zapalnym.

A jakie są Wasze sposoby na odciski? Pochwalcie się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *