Jak rozpoznać i pielęgnować różne rodzaje skóry? Moje sposoby

Rodzaj skóry to genetycznie uwarunkowany pierwotny stan skóry. Odpowiednia pielęgnacja poszczególnych typów skóry jest możliwa tylko pod warunkiem ich prawidłowego rozpoznania. Istnieje kilka podstawowych rodzajów cery: skóra normalna, sucha, tłusta, mieszana i wrażliwa oraz ich kombinacje. Chociaż typ skóry jest zapisany w genach, mogą go zmienić czynniki zewnętrzne. Rodzaj skóry warunkują dwie zmienne: poziom tłuszczu wydzielanego przez gruczoły łojowe i poziom wody produkowanej przez gruczoły potowe. Jakie są rodzaje skóry? Jak rozpoznać rodzaj skóry i pielęgnować poszczególne rodzaje skóry? Oto moje sposoby!

Jak rozpoznać rodzaj cery (skóry)?

Dopóki nie określicie swojego rodzaju cery, nie będziecie w stanie dobrać odpowiednich kosmetyków do jej pielęgnacji. Jak to zrobić? Wystarczy obserwować reakcję skóry:

 • po zastosowaniu wody z mydłem, tłustego kremu i mleczka kosmetycznego;
 • przed wieczornym demakijażem;
 • na zmiany atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr i suche powietrze.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy samodzielnie, możemy zgłosić się do lekarza lub kosmetyczki, którzy na podstawie wywiadu oraz analizy wizualnej i dotykowej pomogą Wam znaleźć odpowiedź.

Jakie są rodzaje cery (skóry)?

Wyróżniamy kilka podstawowych typów skóry:

 • Cera (skóra) normalna
  Skóra normalna jest po prostu zdrowa, czyli gładka, miękka, elastyczna i dobrze ukrwiona. Nie ma na niej zmarszczek i niedoskonałości, a pory są niewielkie. Ponadto charakteryzuje ją odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia. Skóra normalna występuje właściwie tylko u dzieci przed okresem dojrzewania i z wiekiem staje się coraz bardziej sucha.
  Jak rozpoznać skórę normalną? Po zastosowaniu wody z mydłem nie jest ściągnięta ani zaczerwieniona, demakijaż nie powoduje dyskomfortu, tłusty krem jest dobrze tolerowany, a zmiany atmosferyczne nie wywołują niepożądanych reakcji.
 • Cera (skóra) sucha
  Skóra sucha to taka, która produkuje mniej sebum niż normalna. Jest jasna i matowa, a także łuszczy się i brakuje jej połysku. Pory są niewielkie, a zaskórniki występują sporadycznie. Niestety, sucha skóra bardzo szybko się starzeje. Może być wrodzona lub nabyta, na przykład na skutek złej pielęgnacji.
  Jak rozpoznać skórę suchą? Po umyciu wodą z mydłem jest ściągnięta, po całym dniu – sucha i łuszczy się, a po zastosowaniu mleczka – gładka tylko przez chwilę. Tłusty krem przywraca jej odpowiedni poziom nawilżenia. Sucha skóra źle reaguje na zmiany atmosferyczne, a mróz, słońce czy wiatr sprawiają, że szybko traci wodę, czego skutkiem jest pieczenie, łuszczenie i zaczerwienienie.
 • Cera (skóra) tłusta
  Skóra tłusta charakteryzuje się nadprodukcją sebum, czyli łojotokiem, a także błyszczeniem i występowaniem rozszerzonych porów. Tłusta skóra jest grubsza, przez co naczynia krwionośne zwykle pozostają niewidoczne. Ponadto ma skłonność do zatykania porów i różnych form trądziku.
  Jak rozpoznać skórę tłustą? Błyszczy się wskutek zarówno umycia wodą z mydłem, jak i demakijażu mleczkiem. Tłusty krem powoduje dyskomfort, za to zmiany warunków atmosferycznych nie mają na nią większego wpływu – z wyjątkiem nadmiernej ekspozycji na słońce, która może skutkować wzmożonym łojotokiem i w konsekwencji większą ilością wyprysków.
 • Cera (skóra) mieszana
  Skóra mieszana przejawia cechy skóry suchej i tłustej: sucha skóra występuje na policzkach i skroniach, a tłusta w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.
  Jak rozpoznać skórę mieszaną? W zależności od partii twarzy zachowuje się jak skóra sucha lub tłusta; właśnie to należy wziąć pod uwagę przy doborze kosmetyków.
 • Cera (skóra) wrażliwa
  Skóra wrażliwa reaguje na najmniejsze bodźce chemiczne lub fizyczne. Reaguje wtedy uczuciem ciepła, swędzeniem, zaczerwienieniem i napięciem. Przyczyną zwiększonej wrażliwości skóry mogą być czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, na przykład stres, nieprawidłowa pielęgnacja czy choroby.
  Jak rozpoznać skórę wrażliwą? Czynności pielęgnacyjne powodują dyskomfort, zaczerwienienie i podrażnienie.

Jak pielęgnować poszczególne rodzaje cery?

Pielęgnacja skóry musi być uzależniona od jej rodzaju.

 • Cera (skóra) normalna
  Celem pielęgnacji tego typu cery powinno być zachowanie idealnego stanu skóry. Z tego powodu polecam Wam mydła przetłuszczone i klasyczne dla dzieci. Ponadto przez cały rok powinnyście stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi i nawilżające.
 • Cera (skóra) sucha
  Kosmetyki przeznaczone do cery suchej powinny dostarczać jej wilgoci i ją zatrzymywać. Polecam Wam kosmetyki bogate w kwas hialuronowy, ceramidy i witaminy. Nie wystawiajcie skóry na słońce, a do jej oczyszczania nie stosujcie wody z mydłem ani peelingów ziarnistych.
 • Cera (skóra) tłusta
  Podstawą jej pielęgnacji jest oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Nie powinnyście przesadnie jej odtłuszczać, ponieważ kosmetyki na bazie alkoholu podrażniają skórę i zwiększają produkcję łoju. Z tego powodu skórę tłustą należy oczyszczać preparatami o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym. Pielęgnacja tłustej cery powinna opierać się na kremach na bazie składników mineralnych, takich jak kaolin, talk, skrobia oraz pochodne cynku i miedzi. Dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki pozbawione tłustych składników (tak zwane „oil free”). Raz w tygodniu wykonajcie peeling.
 • Cera (skóra) mieszana
  Jej pielęgnacja jest skomplikowana, ponieważ ten rodzaj cery łączy w sobie problemy dwóch innych typów skóry. Celem pielęgnacji skóry mieszanej jest utrzymanie odpowiedniego poziomu lipidów w rejonach suchych i zapobieganie błyszczeniu się strefy T. Polecam Wam kosmetyki do skóry wrażliwej, a zwłaszcza dwa kremy: lekki i nawilżający do skroni i policzków oraz redukujący wydzielanie sebum do tłustych partii twarzy.
 • Cera (skóra) wrażliwa
  Ma potrzeby zbliżone do skóry suchej. Aby je zaspokoić, sięgajcie po kosmetyki na bazie wody termalnej. Ponieważ skóra wrażliwa jest nadreaktywna, preparaty do jej pielęgnacji powinny zawierać możliwie najmniej składników. Skóra wrażliwa potrzebuje konkretnej ochrony przeciwsłonecznej i nie toleruje peelingów.

Macie inne sposoby na rozpoznanie rodzaju cery i pielęgnację poszczególnych typów skóry? Czekam na Wasze opinie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *