Jak uratować zniszczone paznokcie? Trzy najlepsze sposoby

Moje paznokcie po zimie wołają o ratunek. Do tego mam suche, odstające i zadzierające się skórki… Jeśli też znacie te problemy, spodoba wam się ten wpis. Opowiadam w nim o tym, jak uratować zniszczone paznokcie i zregenerować je na wiosnę.

Lubię mieć zadbane dłonie, bo zdaję sobie sprawę, że są moją wizytówkę. Nie tylko kiedy się z kimś witam, ale w wielu codziennych sytuacjach. Po prostu nasze dłonie są zawsze widoczne, więc paznokcie powinny prezentować się dobrze niezależnie od pory roku.

I tu pojawia się problem… bo jest naprawdę mnóstwo czynników, które mają zły wpływ na skórę dłoni i oczywiście paznokcie.

Najczęstsze przyczyny niszczenia paznokci:

  • częsty kontakt z detergentami;
  • używanie zmywacza do paznokci z acetonem;
  • malowanie paznokci niskiej jakości produktami;
  • zbyt długie noszenie hybryd;
  • nieumiejętne ściąganie hybryd;
  • obgryzanie paznokci;
  • niedobory witamin i innych składników;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • niekorzystne zmiany hormonalne.

W moim przypadku zniszczone paznokcie najczęściej pojawiają się zaraz po zimie. Spowodowane jest to tym, że przez całą zimę działają na nie niekorzystne warunki atmosferyczne, a do tego dostarczam do organizmu mniej substancji odżywczych – w konsekwencji wiosną ich kondycja jest już mocno osłabiona. I to nie tylko mój problem 🙂

Jak uratować zniszczone paznokcie?

Czasami nie da się tego zrobić i trzeba to sobie jasno powiedzieć. Chodzi o sytuacje, w których płytka jest na tyle rozdwojona i słaba, że konieczne jest maksymalne skrócenie paznokci i intensywna kuracja regenerująca.

Pocieszeniem niech będzie, że w większości przypadku da się uratować płytkę paznokcia. Mnie nie zdarzyło się zniszczyć paznokci tak bardzo, żeby wiosenna regeneracja nie przyniosła skutków, ale mojej przyjaciółce już tak – winny był manicure hybrydowy, od którego zbyt długo nie dawała odpocząć paznokciom. To jednak wyjątkowa sytuacja i wierzę, że wam uda się uratować zniszczone paznokcie.

Na początek:

  1. Usuń resztki manicure i tymczasowo nie maluj paznokci.
  2. Skróć płytkę paznokcia, bo im dłuższa, tym bardziej łamliwa.
  3. Wygładź powierzchnię paznokci polerką.
  4. Usuń narastające i suche skórki.
  5. Wetrzyj w paznokcie i skórki wokół odżywcze masełko.

To podstawowy manicure, które przygotuje paznokcie na kolejne działania, czyli intensywną pielęgnację.

Następnie:

  1. Zabezpiecz płytkę dobrej jakości odżywką do paznokci.
  2. Codziennie przed snem wcieraj w paznokcie nierafinowane olejki.
  3. Raz na tydzień rób kąpiel dłoni w oliwie z oliwek lub siemieniu lnianym.
  4. Co kilka dni wcieraj w paznokcie witaminy A i E (z kapsułek).
  5. Każdego dnia pij napar ze skrzypu i pokrzywy.
  6. Zadbaj o właściwą dietę bogatą w witaminy i minerały.
  7. Słodkie i słone przekąski zamień na zdrowe orzechy i pestki.
  8. Bierz suplementy diety wzmacniające paznokcie, skórę i włosy.
  9. Do wszystkich prac domowych zakładaj rękawiczki ochronne.

Najlepsze sposoby na wzmocnienie paznokci

Wymieniłam je wyżej, ale myślę, że warto trochę poszerzyć opisy. Postanowiłam, że te metody wzmacniania paznokci po zimie, które stosuję sama, zamieszczę w osobnym akapicie. I oto one!

Regularne olejowanie paznokci

To zdecydowanie mój hit ostatnich miesięcy. Okazuje się, że naturalne olejki mają świetne właściwości odżywcze, regenerują i poprawiają wygląd, a do tego są bezpieczne. Wystarczy wcierać wybrany olejek lub mieszankę w paznokcie i skórki, żeby wygładzić, nawilżyć i wzmocnić. Najlepsze olejki do paznokci to arganowy (regeneruje i ochrania), rycynowy (nabłyszcza, wzmacnia i przyspiesza wzrost) oraz oliwkowy (odżywia i wygładza).

Wcieranie witamin w paznokcie

Z reguły jest tak, że to niedobory określonych składników powodują, że paznokcie osłabiają się, a skórki zadzierają. I oczywiście można sięgnąć po odżywkę z witaminami i pomalować nią paznokcie, ale ja wolę nałożyć na nie tylko witaminy. Dlatego kupuję w aptece witaminę A i witaminę E w kapsułkach, a następnie każdego wieczoru wylewam zawartość takiej kapsułki na dłoń i wmasowuję w paznokcie. Takie witaminy szybko się wchłaniają i działają cuda.

Stosowanie odżywek keratynowych

Z czego zbudowane są paznokcie? Z keratyny, więc w momencie, gdy się niszczą, mają zbyt mało tego składnika. I właśnie dlatego poleca keratynowe odżywki do paznokci do mocno zniszczonych płytek. Taki kopniak z pewnością im się przyda i dzięki niemu będą naprawdę piękne i mocne zaledwie w kilka tygodni. Przestrzegam tylko przed produktami niskiej jakości – patrzcie na składy i szukajcie w nich keratyny. Im wyżej w składzie, tym lepiej, bo to znaczy, że produkt zawiera jej więcej.

A jakie są wasze sposoby na zniszczone paznokcie? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *