Łysienie u kobiet. Rodzaje, przyczyny i leczenie

Cześć!

Łysienie u kobiet to bardzo wstydliwy problem. Zazwyczaj wypadanie włosów kojarzy się nam z panami w starszym wieku. A jak to jest w przypadku pań? U nich przyczyną łysienia może być o dziwo męski hormon. Utrata włosów może być również spowodowana genetycznymi predyspozycjami lub chorobą nowotworową. Dlaczego niektóre panie nadmiernie tracą włosy, a inne mają bujne fryzury?

Dlaczego włosy wypadają, czyli o łysieniu u kobiet

Normą jest utrata około 100 włosów na dzień – wypadają, żeby zrobić miejsce nowym i silniejszym. Niewielkie ilości włosów tracimy również przy szczotkowaniu lub myciu. Ale co w przypadku, gdy każdego dnia włosy wypadają nam garściami? Wtedy możemy mówić o poważnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu. Przyczyny wypadania włosów u kobiet są różnorodne. Do najczęściej występujących należą:

  • spadek poziomu estrogenów – dzieje się tak po ciąży, odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, w trakcie menopauzy i po jej zakończeniu;
  • zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy – chodzi tu zarówno o niedoczynność, jak i nadczynność;
  • niski poziom żelaza;
  • silny stres spowodowany wieloma przyczynami;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • nadużywanie kosmetyków i fryzjerskich akcesoriów (suszarki, prostownicy),
  • nadczynność i nowotwory kory nadnerczy,
  • nowotwory jajników,
  • nieodpowiednia dieta.

Łysienie u kobiet – co powinnaś zrobić?

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy związane z wypadaniem włosów, to obowiązkowo udaj się do lekarza i wykonaj odpowiednie badania. Im wcześniej zdiagnozujesz problem, tym szybciej się go pozbędziesz. Przyjmowanie leków oraz uzupełnienie poziomu pierwiastków i witamin to nie wszystko. Należy działać także zewnętrznie. Wypróbuj zabieg Dermapen lub Mezopen. Obydwa polegają na nakłuwaniu skóry głowy, wstrzykiwaniu odżywczych substancji i stymulowaniu mieszków włosowych do lepszej pracy. Kuracje są całkowicie bezbolesne, a w trakcie lub po zabiegu możliwe jest zaczerwienienie skóry i punktowe krwawienie; żadne inne skutki uboczne nie są obecne. Aby osiągnąć zauważalne efekty, należy wykonać około ośmiu zabiegów powtarzanych co tydzień.

Rodzaje łysienia u kobiet

1. Łysienie androgenowe

Nazywane jest łysieniem typu męskiego, bo najpierw pojawiają się zakola, a potem przerzedzenia na czubku głowy. W najgorszym razie może dojść do całkowitej utraty włosów. Przyczyną tego typu łysienia są zaburzenia hormonalne. Leczenie polega na ustabilizowaniu ich poziomu oraz zastosowaniu zewnętrznej terapii hamującej wypadanie włosów i stymulującej cebulki.

2. Łysienie plackowate

Ten rodzaj łysienia najczęściej dotyka kobiety. Cechami charakterystycznymi są owalne lub okrągłe fragmenty skóry pozbawione włosów. Jeżeli terapii nie zacznie się odpowiednio wcześnie, to utrata włosów może być bardzo poważna. W zaawansowanym stadium choroby mogą wypadać rzęsy i brwi, a owłosienie na całym ciele może zanikać. Do leczenia łysienia plackowatego wykorzystuje się leki zewnętrzne i wewnętrzne oraz leczenie światłem.

3. Łysienie klasyczne

Włosy przerzedzają się równomiernie na całej głowie. Przyczynami mogą być: zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta, osłabienie organizmu, łupież, różne choroby skóry głowy lub osłabienie włosów zabiegami stylizacyjnymi. Zahamowanie wypadania włosów jest możliwe dzięki wyeliminowaniu czynnika powodującego łysienie oraz leczenie objawów przez wzmocnienie włosów i odżywienie cebulek.

4. Łysienie łojotokowe

Jest spowodowane produkcją dużej ilości sebum, które powiązane jest z łupieżem tłustym. Na skórze głowy pojawiają się żółte łuski, które odpadają wraz z włosami. Przyczyną, którą trzeba pokonać, jest infekcja grzybicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *