Metoda 90-10, czyli jak prawidłowo obcinać paznokcie?

Czy wiecie, jak poprawnie skracać paznokcie, żeby wyglądały dobrze? Zarówno zbyt długie, jak i zbyt krótkie, nie wyglądają ładnie. Bez znajomości pewnych trików manicure może sprawiać trochę kłopotów.

I tutaj z pomocą przychodzi metoda 90-10, o której chciałabym opowiedzieć w tym wpisie. Zapraszam! 🙂

Ci, którzy śledzą moje działania w sieci, zapewne wiedzą, że parę miesięcy temu ze zdwojoną mocą wróciło moje zamiłowanie do manicure. Coraz częściej eksperymentuję z różnymi technikami malowania paznokci, ale też doszkalam się w kwestii prawidłowego dbania o nie.

Niedawno dowiedziałam się, że istnieje coś takiego, jak metoda 90-10. Sama kliknęłam z ciekawości, więc was pewnie też to zainteresuje.

Idealna długość paznokci

Jak wyznaczyć idealną długość paznokcia? Jak bardzo skrócić paznokcie, żeby ich długość była praktyczna, wyglądała dobrze i nadal optycznie wysmuklała palce? Nosić długie czy krótkie paznokcie?

Na te i inne pytania często nie znajdujemy odpowiedzi i do tego, jaki jest idealny kształt paznokci dla nas, dochodzimy metodą prób i błędów. Nie przejmujcie się, ja miałam tak samo! Dopiero niedawno dowiedziałam się, że istnieje sposób na określenie, jaka jest idealna długość paznokci. Tylko po prostu wcześniej go nie znałam.

Metoda 90-10. Co to jest?

Metoda o specyficznej nazwie ‘90-10’ to sposób obcinania paznokci, który gwarantuje, że zawsze będą wyglądały dobrze. Można zastosować go niezależnie od tego, czy chcemy mieć paznokcie owalne, w kształcie migdała, czy kwadratowe. W ‘90-10’ nie chodzi bowiem o formę, ale długość!

Ten sposób stosują specjaliści, którzy zajmują się naszymi dłońmi w salonach urody. To dlatego paznokcie po wizycie u manicurzystki zawsze są idealnie opiłowane i piękne!

Na czym polega obcinanie paznokci 90-10?

Tajemnicze liczby 90 i 10 to wcale nie szyfr do odblokowania sejfu z miarką do paznokci. Choć przyznajcie same, że na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić, o co może chodzić w tej metodzie.

To proste! Obcinanie paznokci metodą 90-10 polega na obcinaniu 90% odrostu, a pozostawianiu jego 10%. W ten sposób unikniemy zbyt mocnego skrócenia paznokci, a jednocześnie zostawimy sobie fragment odpowiedni do nadania płytce wybranego kształtu np. mojego ukochanego migdała.

Niesamowite, prawda? Kiedy mogłoby się wydawać, że to bardzo trudne, wystarczy zapamiętać dwie liczby i trzymać się tej magicznej proporcji!

Czy to zawsze działa?

No właśnie tutaj jest pewien problem…

Obcinanie paznokci metodą 90-10 sprawdzi się tylko, jeśli odrost jest odpowiedniej długości. Przy zbyt krótkim odroście ścięcie 90% długości to może być zbyt dużo. A wiadomo, że każdy z nas skraca paznokcie przy innej długości, bo wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Sama złapałam się kilka razy na tym, że moje paznokcie były jeszcze za krótkie do skracania metodą 90-10 i w efekcie ścięłam je prawie całkowicie.

Jak odmierzyć 90% długości paznokcia?

Trudność w skracaniu paznokci metodą 90-10 polega też na tym, że właściwie nikt nie mówi o tym, jak wymierzać te proporcje. Robić to linijką? Odmierzać ‘na oko’? Czy może są jakieś specjalistyczne miarki do paznokci?

Osobiście metoda 90-10 jest dla mnie wskazówką i nie odmierzam płytki co do milimetra. Raczej skracam paznokcie ‘na oko’. Proporcje traktuję umownie i jeśli pomylę się o kilka (nie kilkanaście!) procent to uważam, że nic się nie stanie. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *