Moje sposoby na krosty i pryszcze

Skóra trądzikowa przestała być domeną nastolatków. Niezależnie od wieku, nieprawidłowa praca gruczołów łojowych powoduje, że na skórze pojawiają się zaskórniki i wykwity grudkowo-krostkowe. Najwięcej z nich występuje w obrębie tak zwanej strefy T, czyli w okolicach czoła, nosa i brody, ale równie dobrze zmiany trądzikowe mogą pojawić się na plecach i dekolcie. Stres i hormony pobudzają gruczoły do nadprodukcji sebum, a w konsekwencji skóra staje się przetłuszczona, więc świecąca. Mikroorganizmy rozkładają sebum, a produkty tego rozkładu podrażniają skórę. To skutkuje zaczerwienieniem skóry i zmianami krostkowymi, którymi przejawia się trądzik – przewlekła, skomplikowana w leczeniu choroba. Chcecie się dowiedzieć, jakie są przyczyny trądziku i jak pielęgnować cerę trądzikową? Jakie działanie i skład mają kosmetyki antytrądzikowe? Oto moje sposoby na pryszcze i krosty.

Przyczyny trądziku

Za główne przyczyny trądziku uchodzą uwarunkowania genetyczne i zaburzenia hormonalne, mimo to wiele czynników może go pogłębiać. Oto one:

  • palenie papierosów,
  • stosowanie kosmetyków komedogennych, czyli powodujących zatykanie porów skóry,
  • dieta bogata w węglowodany oraz mleko i pochodne,
  • dotykanie twarzy brudnymi rękami,
  • zbyt długie opalanie się.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej może nie tylko poprawić jej kondycję, lecz także zapobiec powikłaniom potrądzikowym, to znaczy bliznom i przebarwieniom. Sposób pielęgnacji tego typu skóry nie zależy od wieku chorego, za to warunkuje go faza choroby. I tak – jeżeli cierpicie na ciężką postać trądziku, powinnyście przede wszystkim udać się do dermatologa, który przepisze Wam odpowiednie leki i zaleci łagodne preparaty. Nie zaszkodzi też wizyta u endokrynologa, który na podstawie wyników badań hormonalnych stwierdzi, czy Wasz problem z trądzikiem ma podłoże endokrynologiczne. Z kolei jeżeli Wasz trądzik jest lekki, wystarczy zahamować rozwój choroby i utrzymywać skórę w jak najlepszej kondycji poprzez odpowiednią pielęgnację.

Kosmetyki antytrądzikowe

Wybierajcie kosmetyki, na których znajduje się napis „niekomedogenne”. Pamiętajcie przy tym, że wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych działa silnie wysuszająco, za co winę zwykle ponosi kwas salicylowy, który ma właściwości odkażające i złuszczające. Zbyt częste stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym prowadzi do przesuszenia i szorstkości skóry. W konsekwencji ujścia kanalików gruczołów łojowych zostają zwężone, co paradoksalnie może powodować nasilenie trądziku. Dlaczego? Ponieważ powstający w gruczołach łój nie ma możliwości wydostania się na przesuszoną skórę.

Kiedy skóra jest przesuszona, powinnyście zaprzestać kosmetyku odpowiedzialnego za ten stan rzeczy i ewentualnie sięgnąć po nietłusty krem nawilżający; on przywróci Waszej skórze prawidłowe napięcie i nawodni komórki. Skóra trądzikowa jest wrażliwa i nadreaktywna, dlatego źle znosi kremy perfumowane i niektóre kosmetyki do włosów.

Kosmetyki antytrądzikowe – skład

Zazwyczaj kosmetyki antytrądzikowe zawierają następujące składniki:

  • Tlenek cynku, który absorbuje nadmiar tłuszczu wydzielanego przez gruczoły łojowe, a w efekcie sprzyja łagodzeniu łojotoku. Ponadto ma działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran.
  • Propolis – substancja o działaniu bakterio- i grzybobójczym. Jest produkowana przez pszczoły.
  • Nadtlenek benzoilu, który działa złuszczająco i antybakteryjnie. Ponieważ ogranicza proces melanogenezy, sprzyja zmniejszaniu przebarwień pozapalnych.
  • Siarka o właściwościach antyseptycznych.

Kosmetyki antytrądzikowe – działanie

Kosmetyki antytrądzikowe mają różne właściwości w zależności od problemu, z jakim boryka się nasza skóra. I tak – kosmetyki antytrądzikowe mogą ograniczyć objawy trądziku poprzez:

  • zwalczenie zakażenia bakteryjnego;
  • zmniejszenie stanu zapalnego, a co za tym idzie – zlikwidowanie krostek i grudek;
  • ograniczenie produkcji sebum;
  • przyspieszenie złuszczania martwych komórek, a w efekcie zahamowanie procesu powstawania zaskórników.

Moje sposoby na pryszcze i krosty

Aby ograniczyć występowanie pryszczy i krost, wystarczy przestrzegać sześciu prostych zasad.

Po pierwsze, oczyszczaj. Regularnie oczyszczajcie skórę twarzy z kurzu, brudu i makijażu. Wystarczy, że umyjecie są 2 razy dziennie – częstsze zabiegi mogą doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia. Zamiast mydła stosujcie żele lub pianki. Unikajcie produktów na bazie alkoholu, który przesusza skórę i pogarsza jej kondycję. Twarz myjcie letnią wodą.

Po drugie, złuszczaj. Do pielęgnacji cery trądzikowej stosujcie zaawansowane preparaty o działaniu keratolitycznym, które służą do codziennej lub kuracyjnej eksfoliacji (złuszczania). Pamiętajcie, że kosmetyk o działaniu złuszczającym nie ma prawa podrażniać powstałych zmian skórnych i wysuszać skóry, a niewłaściwie dobrany, może doprowadzić do rozprzestrzenienia się trądziku. Z tego powodu w razie najmniejszych wątpliwości, udajcie się do dermatologa, który oceni, czy Wasza skóra dobrze znosi peelingi.

Po trzecie, nawilżaj. Kosmetyki nawilżające przeznaczone do skóry trądzikowej powinny zawierać jak najmniej tłuszczów, to znaczy wyróżniać się lekką (nietłustą) formułą. Za najlepszą bazę takich kosmetyków uważa się dimetikon (dimethicone) lub cyklometikon (cyklopentasiloxane, cyklohexasiloxane), czyli hipoalergiczne silikony, które nie tworzą tłustej warstwy i nie przyczyniają się do powstawania zaskórników.

Po czwarte, matuj. Ale wcale nie za pomocą pudru, którego nadmiar niepotrzebnie obciąża skórę i stymuluje powstawanie wyprysków. Lepiej zastąpcie go bibułkami matującymi; one natychmiast absorbują ze skóry tłustą warstwę.

Po piąte, kamufluj. Makijaż cery trądzikowej powinien bazować na produktach specjalnie do niej przeznaczonych. Polecam kosmetyki niekomedogenne, czyli oparte na beztłuszczowych składnikach. Z kolei w celu zamaskowania pojedynczych wyprysków sprawdzi się korektor o działaniu antybakteryjnym.

Po szóste, nie wyciskaj. W przeciwnym razie nasilicie stan zapalny, przedłużycie czas gojenia wyprysków i doprowadzicie do powstania szpecących blizn. Ponadto nie dotykacie twarzy brudnymi rękami.

A Jakie są Wasze sposoby na pryszcze i krosty? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *