Składniki domowych maseczek, które znajdziesz w kuchni!

Cześć,

dziś krótki wpis o składnikach, które możecie wykorzystać do stworzenia domowych maseczek i wcale nie musicie wybierać się na ich poszukiwanie do drogerii czy specjalistycznych sklepów. Znajdziecie je w kuchni!

Maseczki DIY z naturalnych składników

Wszystko to, co naturalne, jest dobre dla naszej skóry. Im mniej konserwantów, silikonów, parabenów i sztucznych dodatków, tym lepiej dla nas. Zachęcam więc do tego, żeby domowe maseczki na twarz robić znacznie częściej. Jeśli wykorzystamy do nich naturalne składniki, które mamy pod ręką, to będą nie tylko skutecznie i łagodnie pielęgnować, ale też zapłacimy za taką maseczkę znacznie mniej. A przecież każda z nas lubi tanie kosmetyki.

Najważniejszy składnik maski: olej

Nie wyobrażam sobie maseczki bez olejku. Oczywiście można sięgnąć po ten, który mamy w kuchni – świetnie sprawdza się tu olej słonecznikowy, olej winogronowy lub oliwa z oliwek. Ale w tej kwestii zdecydowanie częściej sięgam po olejki kosmetyczne, czyli takie, które stworzono z myślą o pielęgnacji, a nie gotowaniu. Są bogatsze w składniki odżywcze, bo nierafinowane i zawsze tłoczone na zimno.

Wśród moich ulubieńców są m.in. olej arganowy, olej jojoba, olej migdałowy oraz olej makadamia. Co nie znaczy, że nie sięgam po inne. Rycynowy dodaję, gdy na mojej twarzy pojawia się trądzik. Awokado (zwany olejem 7 witamin), gdy czuję, że cera potrzebuje odżywienia. Z pestek malin, gdy z przerażeniem odkryję drobne zmarszczki. Olejków stosowanych w kosmetyce jest ponad 100, więc każdy znajdzie wśród nich co dla siebie.

Co zamiast oleju jako baza maseczki?

Olejki najczęściej stosuje się jako bazę maseczki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać ich tylko parę kropli, a maskę stworzyć na bazie czegoś innego. No właśnie, czego? Ja najczęściej sięgam po:

  • jogurt naturalny – łagodzi podrażnioną skórę np. po opalaniu,
  • żel aloesowy – doskonale nawilża skórę i nadaje jej gładkość,
  • żel z siemienia lnianego – nawilżający i łagodzący (przepis poniżej),
  • przecier z owoców lub warzyw np. z awokado lub banana.

PRZEPIS NA ŻEL Z SIEMIENIA LNIANEGO

Weź dwie łyżki nasion lnu i zalej połową szklanki wody. Odstaw na kilka godzin, a najlepiej całą noc. Odcedź żel od nasion. Gotowe!

Składniki domowych maseczek wprost z kuchni

Oleje, siemię lniane czy jogurt to oczywiście składniki, które znajdziemy w kuchni. Ale nie jedyne, które można wykorzystać do stworzenia naprawdę skutecznie działającej maseczki DIY. Oto lista składników, po które również warto sięgnąć. Co dodać do masek i co możemy na tym zyskać?

  1. Miód – jest jednym z najlepszych naturalnych humektantów, który doskonale poprawia nawilżenie skóry, a do tego ją wygładza.
  2. Sok z cytryny – nie dość, że jest bogaty w witaminę C, to naprawdę świetnie rozjaśnia przebarwienia, przywraca skórze jednolity kolor i blask.
  3. Awokado – dojrzałe awokado, rozgniecione widelcem i dodane do maseczki, to gwarancja odżywienia i cenne kwasy omega, których potrzebuje skóra.
  4. Płatki owsiane – mogą zadziałać jako naturalny peeling do twarzy, ale dostarczą też skórze niezbędnych witamin i minerałów.
  5. Kurkuma – nadaje masce żółty kolor, ale nie trzeba się jej obawiać, bo świetnie radzi sobie z niedoskonałościami skórnymi i pobudza mikrokrążenie.

Kilka słów na koniec

Jak widzicie, wcale nie trzeba fortuny, żeby stworzyć domową maseczkę, która będzie skuteczna i zwalczy problemy skórne, z którymi się zmagamy. Zachęcam do tworzenia własnych receptur piękna i eksperymentowania. Pamiętajcie, że to, co wymieniłam wyżej, to nie jedyne składniki z kuchni, które można i warto wnieść do swojej pielęgnacji.

Pozdrawiam ciepło!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *