Szamponetki. Jak używać i jak ufarbować włosy w domu?

Siema!

Lubisz farbować włosy, ale nie chcesz dłużej narażać ich na kolejne zniszczenia i osłabienia? Wypróbuj szamponetki i stwórz w swojej łazience salon fryzjerski. Przekonasz się, że koloryzacja może być niezłą zabawą, w 100% bezpieczną i dać ci mnóstwo frajdy. Sprawdź, czym są szamponetki, jak je stosować i jakie dają efekty.

Czym są szamponetki?

Szamponetki to jednorazowe farby bez amoniaku. Pigmenty zawarte w produkcie nie przenikają do wnętrza włosów, lecz osiadają na jego powierzchni. Dlatego kolor utrzymuje się do kilku dni, a w niektórych przypadkach znika już po pierwszym myciu. Farbowanie szamponetką nie uszkadza struktury włosów i nie pozostawia żadnych śladów po spłukaniu produktu. Jest doskonałe dla osób, które chcą na krótki czas zmienić kolor pasemek lub sprawdzić, jak będą wyglądać w danej fryzurze.

Jak działają szamponetki?

Szamponetki farbują włosy w sposób nietrwały. Nie zawierają amoniaku, który w zwykłych farbach rozchyla łuski włosowe i transportuje pigment do wnętrza pasemek. W przypadku szamponetek pigment pozostaje na zewnątrz łodygi włosa, przez co utrzymuje się do kilku myć. Produkt nie jest także w stanie rozjaśnić włosów, bo nie zawiera utleniaczy. Zmienia kolor pasemek jedynie o dwa lub trzy tony. Dlatego ważne jest, żeby nie farbować jasnych włosów zbyt ciemnym odcieniem. Szamponetki:

  • zapewniają natychmiastowy efekt;
  • są dostępne w bardzo niskiej cenie;
  • można kupić w każdej drogerii i sklepie z produktami fryzjerskimi;
  • są dostępne w szerokiej gamie kolorów;
  • nie niszczą włosów;
  • oszczędzają czas, który poświęciłabyś na wizytę u fryzjera.

Szamponetki a inne produkty do koloryzacji

Oprócz szamponetek do koloryzacji używamy także farb półtrwałych i farb trwałych. Te pierwsze działają podobnie do szamponetek, jednak mają więcej zalet. Farby półtrwałe rozjaśniają lub przyciemniają włosy o ton lub dwa tony. Nie zawierają amoniaku lub jest go niewiele (tak jak w farbach do włosów blond). Uzyskany kolor utrzymuje się kilka tygodni i daje równomierny efekt. Niestety w przypadku siwych włosów, które pochłaniają więcej pigmentów, odcień może się nieco różnić.

Farby trwałe zawierają amoniak, bardzo dobrze pokrywają siwe włosy i nie spłukują się po kilku myciach. Dzięki temu można zmienić kolor włosów o więcej niż trzy tony oraz mocno rozjaśnić pasemka. Farby trwałe zawierają wodę utlenioną, która daje efekt na ponad miesiąc; niestety musimy się liczyć z pojawieniem się odrostów.

Obok szamponetek mamy również farby ziołowe. Te produkty zawierają naturalne składniki i są polecane osobom, które mają zniszczone włosy i wrażliwą skórę głowy. Pamiętać jednak trzeba, że naturalne substancje mogą wywoływać alergie. Dlatego przed zastosowaniem takiego kosmetyku dobrze jest zrobić próbę uczuleniową.

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Zanim ufarbujesz włosy, zadbaj o ich kondycję. Jeżeli twoje pasemka są zniszczone, to kolor nie rozłoży się równomiernie – będą przeszkadzały w tym rozchylone łuski włosowe. Na kilka dni przed koloryzacją zaaplikuj maskę lub odżywkę nawilżająco-wygładzającą. Możesz przygotować ją samodzielnie z jajek, oliwy z oliwek i miodu lub kupić gotowy produkt. Na dzień lub dwa przed właściwym farbowaniem nie myj włosów, bo mogłabyś usunąć z ich powierzchni i ze skóry głowy naturalną warstwę ochronną.

Jak farbować włosy szamponetką? To bardzo łatwy sposób. Produkt wmasuj w całą długość włosów, odczekaj tyle, ile zaleca producent, a następnie umyj głowę. Pamiętaj, żeby nie przetrzymać szamponetki na włosach, bo uzyskany kolor mógłby wyglądać zupełnie inaczej niż ten podany na opakowaniu. Ważne jest też, żeby przed zabiegiem założyć rękawiczki ochronne i nie stosować foliowego czepka na włosy, a podczas koloryzacji uważać, żeby farba nie dostała się do oczu.

Jak utrwalić kolor po farbowaniu szamponetką?

Aby uzyskać jak najlepszy i najtrwalszy kolor, po koloryzacji nie myj głowy przez kilka dni. Używaj suchego szamponu, który odświeży twoją fryzurę. Na pokoloryzowane pasemka stosuj szampony, odżywki i maski przeznaczone do włosów farbowanych. Wśród składników takich produktów powinny znaleźć się między innymi olejki roślinne, witaminy, minerały i filtry UV. Takie kosmetyki nabłyszczą, wygładzą i nawilżą włosy. Kolor całej fryzury lub pojedyncze pasemka będą bardziej intensywne i utrzymają się przez dłuższy czas.

Stosowałyście kiedyś szamponetki? Jeśli tak, to jakie są wasze doświadczenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *