Masz tłustą cerę? Powiem ci, czego powinnaś unikać w pielęgnacji

Odkąd pamiętam borykam się z problematyczną cerą. Dla mnie oznacza to ciągłe problemy ze świecącymi się policzkami, czołem i brodą. Nieważne, jak bardzo dbałabym o moją cerę. Jak delikatny i niezapychający makijaż stosowałabym. Albo jak świetnych toników używałabym dla wyrównania pH skóry i jej oczyszczenia.

Dopiero niedawno odkryłam, co tak naprawdę jest ważne w pielęgnacji tłustej cery.

Jeśli też masz tłustą cerę, to wpis specjalnie dla ciebie. Chciałabym podzielić się z moimi czytelnikami wszystkim tym, czego nauczyłam się o pielęgnacji tłustej cery przez ostatnie miesiące. Puder matujący nie wystarczy!

Nasza skóra ma skłonność do nadmiernej produkcji sebum i wymaga uważnej pielęgnacji. Choć taki stan rzeczy ma też swoje zalety np. fakt, że tłusta skóra starzeje się wolniej. Nie mniej jednak wiecznie zapchane pory i notoryczne błyszczenie wcale nie jest dla niej całkowicie zdrowe. Warto dbać o to, aby ograniczać przetłuszczanie się cery.

Przyjrzyj się swoim nawykom w pielęgnacji. Przedstawiam ci trzy najczęstsze błędy w pielęgnacji cery tłustej. Ty też je popełniasz? Jeśli tak, zmień to koniecznie!

Błąd nr 1 – Unikasz oczyszczania twarzy olejami

Zdaję sobie jak dziwnie to brzmi, ale olejowanie tłustej cery jest dla niej korzystne. Spróbuj choć raz zastosować naturalny olejek do demakijażu twarzy, a przekonasz się, że twoje obawy były niesłuszne. Choć olejki naturalnie mają tłustą konsystencję, pomagają regulować produkcję sebum. Jeśli dobierzemy w pielęgnacji takie, które bardzo dobrze się wchłaniają (np. olej z pestek malin, olej ze słodkich migdałów lub olej arganowy), będzie to skuteczny sposób walki z zaskórnikami. Naturalne oleje mogą zastąpić produkty do demakijażu, bo potrafią zmyć nawet bardzo trwały makijaż. Nie czekaj, wypróbuj olejowanie twarzy.

Błąd nr 2 – Zbyt łatwo wystawiasz się na słońce

Nie wiem skąd wzięło się takie przekonanie, że słońce może „osuszać” tłustą cerę. Najchętniej to osoby z trądzikiem wystawiają się na działanie słońca, które ma wysuszać ich wypryski. Niestety wrażenie, że słońce redukuje produkcję sebum, jest bardzo złudne. Zapamiętaj, że słońce jest szkodliwe dla cery tłustej, bo może nadmiernie wysuszać skórę. Tutaj natomiast zadziała mechanizm obronny organizmu i skóra zacznie wydzielać jeszcze większe ilości sebum, aby ratować się przed utratą wilgoci.

Błąd nr 3 – Rezygnujesz z nawadniania cery

Uważasz, że tłuste skórze nie grozi odwodnienie, i to jest twój największy problem. Wiecznie przetłuszczająca się cera sprawia wrażenie aż nazbyt wilgotnej. Nie mniej jednak tłusta cera potrzebuje stałego nawilżenia podobnie jak ta sucha i normalna. Każdy typ cery narażony jest na odwodnienie, dlatego trzeba pamiętać o dobrym, lekkim kremie nawilżającym. Choćby po to, żeby uniknąć połączenie świecącej się skóry z przesuszonymi skórkami.

Zadaj o swoją tłustą cerę tak, jak ja – świadomie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *